Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Profilaktyka badań i zdrowia mężczyzn także z udziałem młodzieży

Trzeba podnosić naszą świadomość w temacie profilaktyki zdrowotnej. Należy się badać, w porę wykrywać złośliwe zmiany, by w pełni odzyskać zdrowie - radzili fachowcy, którzy rozmawiali na temat problemów onkologicznych u mężczyzn. W większą aktywność w temacie zwalczania raka prostaty włączyła się młodzież Ekonomika.

fot. valelopardo/ Pixabay

Szacowany czas czytania: 02:08

Przez cały miesiąc prowadziła akcję razem z częstochowskimi Amazonkami:

Maciej Trzmiel: To jedno z naszych zadań edukacyjnych. Trzeba o takich ważnych rzeczach dotyczących zdrowia głośno mówić. Rak jąder, rak prostaty, z tym walczymy jako mężczyźni, a jeżeli mamy obok siebie takie wspaniałe kobiety – powiedzmy sobie uczciwie – dla nich warto żyć, dla nich warto takie akcje robić i takie przedsięwzięcia promować. Choroby były, są i będą, natomiast trzeba do tego podejść z pytaniem, jak reagować na przeciwności losu.

– mówił Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych. Za nami listopad – miesiąc powszechnie kojarzony właśnie z profilaktyką raka prostaty. Z tej okazji Ekonomik miał nawet prozdrowotny happening:

Elżbieta Markowska: Postanowiliśmy wspólnie z młodzieżą taką akcję, by pokazać wszystkim jak bardzo ważne jest życie. Bardzo się cieszę, że jestem wśród młodzieży i międzypokoleniowo możemy przekazać to co jest najważniejsze, czyli powiedzieć wszystkim, że zdrowie jest bezcenne i jak należy o nie dbać. Profilaktyka przede wszystkim, dlatego z bardzo dużym naciskiem mówimy o tej profilaktyce. Z tą profilaktyką zaczynamy wchodzić do dzieci, do szkół podstawowych, młodzieży i mówimy jak ważne jest zdrowie.

– przypomina Elżbieta Markowska, prezes bardzo aktywnego Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Podczas akcji edukowano młodzież w myśl zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Uczniowie dowiedzieli się jak zadbać o swoje zdrowie, teraz i na przyszłość. Wiedzą mogą podzielić się też z domownikami:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Taki był pomysł, aby te zajęcia profilaktyczne były realizowane dla młodzieży, a stowarzyszenie Amazonek chyba są najlepszym takim stowarzyszeniem, bo są tam kobiety z własnymi doświadczeniami i przeżyciami i uważam, że one najlepiej potrafią takie zajęcia poprowadzić, dlatego też ruszyła ta kampania. Ten program realizujemy już drugi rok. Realizujemy takie zajęcia w szkołach, cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży i myślę, że będziemy kontynuować w latach następnych, bo profilaktyka jest faktycznie najważniejsza.

– o szczególnie ważnej profilaktyce onkologicznej, która może ratować zdrowie i życie, mówiła Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik częstochowskiego Wydziału Zdrowia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

REKLAMA