Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Problemy w sferze psychicznej i wsparcie dla uczniów. Z tym problemem nadal po pandemii mierzą się specjaliści

Facebook Twitter

Pomoc psychologiczna dla uczniów okazuje się być najbardziej potrzebną formą wsparcia. Sytuacja nieco się poprawia, ale po okresie pandemii stała się jedną z najważniejszych form pracy pedagogów, lekarzy psychiatrów czy specjalistów z zespołu częstochowskich poradni.

Izolacja spotęgowała problemy w sferze psychicznej. To następstwo dwuletniego okresu ciągłych lockdownów czy zajęć zdalnych, które ograniczały kontakty międzyludzkie.

Z następstwami dotąd mierzą się specjaliści, do których ciągle ustawiają się kolejki

– mówi Rafał Dziwis, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie.

Rafał Dziwis: Pomoc psychiczna, pomoc pedagogiczna jest bardzo ważnym elementem zarówno wychowania, jak i edukacji. Myślę, że najpierwszą osobą, która może określić i pomóc to są właśnie najbliżsi, czyli rodzice, rodzeństwo. Do nas młodzież i dzieci trafiają w dużej mierze, którzy potrzebują pomocy. My im staramy się pomóc, Pomagamy oczywiście pod warunkiem, że ktoś tej pomocy raz oczekuje, ale chce w tej pomocy uczestniczyć. Nie możemy zrobić czegoś takiego, że ktoś przychodzi – „pomóż mi”, ale tak naprawdę zamyka się na nas, zamyka się na świat i tej pomocy nie jesteśmy w stanie wtedy dać. Ja myślę, że najlepszą osobą, która zauważa, że coś się dzieje z naszymi dziećmi, młodzieżą jest właśnie rodzic.

Samo pomaganie choć bardzo ważne, nie zawsze jest łatwe

Małgorzata Mruszczyk: Pomaganie jest bardzo ważne, ale trzeba to robić z rozwagą, bo czasami niechcący można komuś zaszkodzić, pomóc komuś, a sobie zrobić krzywdę. Dlatego pomagać należy się nauczyć, bo czasami jest to zwykły ludzki odruch i to jest super, ale trzeba to robić z rozwagą. Także apel do młodzieży pomagajcie, bo warto pomagać, trzeba pomagać, ale w tym wszystkim nie można zgubić siebie i trzeba się tego nauczyć

– dodaje Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Problemy dzieci i młodzieży oraz niezbędne dla nich wsparcie psychologiczne, nadal są też tematem licznie odbywających się konferencji w mieście i regionie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj