Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Prezydent Częstochowy z otwartym listem do Premiera RP

Facebook Twitter

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wysłał we wtorek (06.12.) list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o sytuację związaną z bezpieczeństwem energetycznym Częstochowy.

Zwraca w nim uwagę na problem z dostępnością tańszego węgla dla mieszkańców oraz z brakiem ofert na dostawę prądu dla jednostek miejskich. Pisze o lekceważeniu częstochowian i bezprecedensowej sytuacji w jakiej znalazł się samorząd. Również o skandalicznym postępowaniu państwowych gigantów energetycznych względem mieszkańców.

Poniżej cała treść listu:

Częstochowa, dn. 6 grudnia 2022 roku

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze

Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której Częstochowianki i Częstochowianie są traktowani przez Rząd z lekceważeniem. Jako Prezydent Miasta nie mogę na to pozwolić i w związku z obecnym kryzysem energetycznym apeluję w ich imieniu do Pana.
Dzisiaj okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie przystąpiła do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Jednocześnie towarzyszy nam opieszałość spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa odpowiedzialnych za wprowadzenie na rynek opału po preferencyjnej cenie. Firma, która jako pierwsza zgłosiła gotowość do sprzedaży węgla w Częstochowie, ma zabezpieczony teren z przeznaczeniem na skład. Od ponad 3 tygodni czekamy na jakiekolwiek informacje, wsłuchując się w głosy zaniepokojonych mieszkanek i mieszkańców, którzy pytają samorząd o węgiel, ale to nie my odpowiadamy za jego brak tylko strona rządowa.
W związku z tym skandalicznym i społecznie nieodpowiedzialnym zachowaniem państwowych firm wobec problemów społeczności Częstochowy wyrażam swoje oburzenie i w trybie pilnym żądam od Pana Premiera interwencji w tej sprawie. Obawy odnośnie zapewnienia dostaw energii i węgla już wcześniej zgłaszaliśmy do Ministra Aktywów Państwowych i Wojewody Śląskiego. Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko z apelem wystosowanym również do Pana, gdzie „wyraża swoje rozczarowanie w związku z niezłożeniem ofert dotyczących dostaw energii elektrycznej dla miasta Częstochowy i jednostek podległych przez państwowe spółki energetyczne”.
Do chwili obecnej żadna ze spółek – tzw. podmiotów wprowadzających węgiel do obrotu – nie wywiązała się z obowiązków nałożonych ustawą,
w związku z czym zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne i zdrowotne mieszkańców zainteresowanych zakupem surowca po preferencyjnej cenie.
Niedopuszczalne jest dzielenie samorządów na lepsze i gorsze w procesie dystrybucji węgla określonej w rządowej ustawie. Niezrozumiały jest też brak ofert w przetargu na dostarczenie nam prądu. Oczekujemy jasnych deklaracji i wskazania konkretnych dat, w których państwowe spółki zaczną wywiązywać się ze swoich zadań wobec samorządu, Częstochowianek i Częstochowian.

Z poważaniem
Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023