Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Prawie 500 materacy dla walczących żołnierzy, ale też książki dla dzieci i pomoc na granicy od Fundacji „Jest Lepiej”

Facebook Twitter

Częstochowskie stowarzyszenia i fundacje wspierają szeroko działania obronne w Ukrainie, jak i zapewniają opiekę dla uchodźców na naszym terenie. Fundacja Jest Lepiej dzięki współpracy z jedną z lokalnych firm, przekazała za granicę materace, które przydadzą się żołnierzom oraz ukraińskiej obronie cywilnej.

fot. jestlepiej.pl

Działamy od samego początku agresji Rosji na Ukrainie. Wysyłamy transporty bezpośrednio do Lwowa. Pomagamy również tutaj ludziom będącym na terenie Częstochowy w kwaterunku, organizacji jedzenia, doposażeniu mieszkań. Priorytety z dnia na dzień się zmieniają. Transporty, które wysyłamy na Ukrainę, to jest temat bardzo ważny. Na Ukrainie zaczyna brakować wszystkiego. Dostaliśmy apel o zorganizowanie większej ilości materacy dla żołnierzy, którzy obecnie śpią na posadzkach. Udało się poprzez naszego partnera – firma z obrzeży Częstochowy. Udało nam się pozyskać około 480 materacy, które zostały wysłane na teren Ukrainy. Kilkadziesiąt z nich zostało w Częstochowie

– mówi przedstawiciel fundacji Marcin Krakowian. Działania opierają się na wsparciu rzeczowym, ale też działa zbiórka finansowa w odpowiedzi na zapytania darczyńców. W ten sposób przekazane środki można wykorzystać na pilne potrzeby. Dla kobiet z małymi dziećmi przekazano np. wózki dziecięce:

Potrzeba finansów, nie ma co ukrywać, żebyśmy mogli jeszcze efektywniej działać np. też na granicy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Arcybiskupem Lwowa i z Archidiecezją Lwowską działamy bardzo ostro. Nasi wolontariusze są i na przejściach granicznych w Przemyślu i w Medyce, także wiemy bezpośrednio od nich. Współpracujemy z wieloma osobami, czego potrzeba. Wózki dziecięce – był taki moment, że właściwie przestało się o tym mówić. Rozmawialiśmy z człowiekiem, który jest od nas i jest na bieżąco, i mówi, że faktycznie wózków brakuje. Kiedy uciekasz przed wojną, to nie myślisz o tym, żeby zabierać ze sobą wózek, bo nie zmieścisz się w transporcie, który może ci pomóc uciec.

Jak dodaje prezes fundacji Michał Zarębski, formy pomocowe ewoluują w miarę potrzeb. Na pewno dzięki aktywności mieszkańców, wsparcie walczących Ukraińców i uchodźców nie będzie słabło:

Ludzie nas zaczęli pytać, czego potrzebujemy, a niektórzy zaczęli nas pytać, czy mogą pomóc też finansowo, nie myślą o jakichś materialnych rzeczach. Robimy masę kursów w trakcie tygodnia. Koszty są pokrywane z własnych środków. Zaczynamy się powoli koncentrować na pomocy osobom, które walczą na terenie Ukrainy. Zajmujemy się uchodźcami u nas i cały czas działamy na granicy.

Ważne, aby wsparcie dla potrzebujących było długofalowe

– przypominał o tym Michał Zarębski z Fundacji Jest Lepiej. Przedstawiciele swoją pomoc dopasowują do bieżących potrzeb uciekinierów ze wschodu. Stąd też nowe podejmowane akcje:

Rozpoczynamy kolejną naszą akcję. Uważam, że to też będzie spora akcja. Zaczynamy zbiórkę darów we Lwowie. Dla niektórych jest to dziwne, że nie w Polsce, natomiast zapotrzebowanie dzieci, które są tutaj na miejscu, w naszym kraju, jest takie, że brakuje im chociażby książek, książek edukacyjnych, książek dla dzieci. Postanowiliśmy z Archidiecezją Lwowską przeprowadzić zbiórkę książek, które trafią tutaj na teren Częstochowy i zostaną rozdane najbardziej potrzebującym dzieciom

– informował Marcin Krakowian. Szczegółów o tym, jak można pomóc szukajcie na oficjalnych kanałach i profilach fundacji.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024