Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Prawa miejskie dla Olsztyna: Zmiana coraz bliżej, bo już od stycznia

Facebook Twitter

Od stycznia przyszłego roku, podczęstochowski Olsztyn będzie miastem. Jurajska miejscowość utraciła prawa miejskie dokładnie 152 lata temu, a zadecydował o tym car Aleksander po tym jak mieszkańcy Olsztyna wzięli udział w powstaniu styczniowym.

Inicjatywę przywrócenia tego co zostało utracone podjęli olsztyńscy radni, a po konsultacjach z mieszkańcami wniosek trafił do ministerstwa w Warszawie:

Mieliśmy takie ambicje, one się po raz pierwszy pojawiły 8 lat temu, ale skąd te ambicje się wzięły? Wzięły się stąd, że jesteśmy organizmem bardziej miejskim niż wiejskim. Mamy układ urbanistyczny miejski, byliśmy miastem i to leży u genezy, u podstaw tego, że mieliśmy takie ambicje. Poza tym jesteśmy zwodociągowani, zgazyfikowani i mamy kanalizację w Olsztynie, mało kto pracuje w rolnictwie bez względu na bliskość Częstochowy i bardzo złą jakość ziemi. Chodzi o to, żeby podnieść swój prestiż

– mówi Tomasz Kucharski – wójt gminy Olsztyn. Przywrócenie praw miejskich daje tej jurajskiej miejscowości szersze możliwości w pozyskiwaniu środków unijnych i krajowych:

Słyszymy i wiemy, że będą pieniądze dla małych miasteczek, bo mamy raptem 2500 mieszkańców. Dzięki temu będziemy mogli również korzystać ze środków z programu rozwoju obszarów wiejskich dla gmin wiejskich, ale będziemy też mogli sięgać po pieniądze dla małych miast, na które – jak sądzę, zgodnie z deklaracjami – rząd i Unia będą stawiały, bo to jest to miejsce, w którym należy zatrzymać mieszkańców, do którego rozwoju przyczynianie się będzie sprzyjało rozwojowi terenów okolicznych.

Olsztyn będzie miastem, a jak zyska na tym przeciętny mieszkaniec gminy?

Było kilkadziesiąt pytań, czy wzrosną podatki – nie wzrosną, czy nauczyciele stracą dodatki – nie stracą itd. Tego typu wątpliwości było dosyć sporo. Chodzi tutaj też o pewnego rodzaju sprawiedliwość historyczno-patriotyczną. Byliśmy kiedyś miastem i nie ma powodu, żeby do tych historycznych, dobrych tradycji wracać, jeśli one dają nam zupełnie inną płaszczyznę możliwości starania się o zewnętrzne pieniądze – to po pierwsze, a po drugie dają nam też inne możliwości w kontaktach

– dodaje wójt Olsztyna – Tomasz Kucharski. Administracyjne zmiany zapowiadane są od stycznia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj