Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Prace konserwatorskie w Muzeum Częstochowskim

Facebook Twitter

W Muzeum Częstochowskim zakończył się dwuletni projekt konserwatorski, mający na celu ochronę kolekcji dzieł częstochowskiej malarki- Janiny Plucińskiej – Zembrzuskiej.

Artystka oprócz klasycznego malowania na płótnie, w swoich pracach wykorzystywała takie materiały jak folia aluminiowa czy stare klisze. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Miasta:

Jest to projekt, który zakłada konserwację i renowację 122 dzieł częstochowskiej artystki. W swoich zbiorach mamy około 150 prac, natomiast w projekt zostało włączonych 122. 81 prac zostało oprawionych, 86 zakonserwowanych.

Mówi Ewelina Mędrala- Młyńska z Muzeum Częstochowskiego. Projekt obliguje do stworzenia wystawy…

Musimy zaprezentować częstochowianom efekty pracy, naszej pracy dwuletniej, efekty pracy przede wszystkim konserwator Pauliny Taranek, która podjęła się tego bardzo trudnego zadania. Na ten moment wiem tyle, że wystawa zostanie udostępniona, ale w jakiej formie tego na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć. Przygotowujemy ekspozycję tu fizycznie w pawilonie wystawowym.

Wartość projektu, to prawie 60 tys zł. Janina Plucińska-Zembrzuska urodziła się 22 czerwca 1922 roku w Częstochowie. Od dziecka zdradzała zdolności plastyczne.

Plucińska była artystką niezwykle wszechstronną i swoje stany emocjonalne wyrażała w sztuce a do tworzenia swoich dzieł wykorzystywała bardzo różne materiały i to często bardzo nieoczywiste a co za tym idzie nietrwałe, więc to był ostatni moment, żeby tę kolekcję uratować i co mam nadzieję nam się udało. Możemy oczywiście wśród jej obrazów znaleźć oleje na płótnie, natomiast wielość technik jest przeogromna.

Janina Plucińska-Zembrzuska zmarła 26 kwietnia 1987 roku. Całe życie pracowała nad lekką ręką i dobrą kreską. Zostawiła po sobie około 800 prac.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj