Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

PPE podatek. Czym jest i jakie ma stawki? [materiał partnera]

Facebook Twitter

PPE podatek funkcjonuje w pięciu stawkach dla konkretnych grup przedsiębiorców, warto więc poznać wszystkie z nich. Dowiesz się też, jakie podmioty zostały wykluczone przez Ustawodawcę z takiej formy rozliczeń.

PPE podatek – kto może z niego skorzystać?

Podatek zryczałtowany jest tylko jedną z możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce Ta forma naliczania podatku nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu. Ryczałt polega na szacowaniu wysokości opodatkowania przedsiębiorstwa na podstawie całego przychodu i na tej podstawie ustalania jednej stałej stawki procentowej. Mogą z niego skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne i spółki jawne. PPE podatek [https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ppe-podatek] obowiązuje również  tzw. wolne zawody, jednak ich lista jest szczegółowo określona w Ustawie.

PPE podatek – jakie ma stawki?

Podatek PPE w Polsce obowiązuje w pięciu stawkach o wysokości:

  • 17%
  • 15%
  • 10%
  • 5,5%
  • 3%

Stawka 17%

Najwyższy 17-procentowy próg podatkowy przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz wykonujących tzw. wolne zawody. Przysługuje on nauczycielom udzielającym korepetycji, lekarzom i weterynarzom, stomatologom, profesjonalnym tłumaczom oraz pielęgniarkom i położnym.

Stawka 15%

Kolejna stawka podatku zryczałtowanego wynosi 15%. Przeznaczona jest dla szeroko pojętego pośrednictwa. Ustawodawca przewidział ją dla działalności takiej jak biura podróży i firmy zajmujące się organizowaniem wyjazdów zagranicznych. Mogą z niej skorzystać też podmioty z zakresu handlu hurtowego i sprzedaży aut mechanicznych (części i akcesoriów do aut). Podatek PPE w tej stawce obejmuje również fotografów, wydawców gier komputerowych i oprogramowania software. 15-procentowy podatek obejmuje również hotelarstwo.

Stawka 10%

Kolejny próg o wysokości 10% obowiązuje osoby osiągające przychody z tytułu obrotu nieruchomościami we własnym zakresie. Jest to  nowa stawka, wprowadzona w Polsce w styczniu 2021 roku.

Stawka 8,5%

Podatek PPE o wysokości 8,5% dotyczy właścicieli gastronomii: restauracji oraz lokali, które sprzedają napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5%. W tym progu podatkowym zaliczają się również biblioteki i domy kultury, a także inne instytucje zajmujące się szeroko pojętą kulturą. Ustawodawca przeznaczył 8,5% stawkę dla przedsiębiorstw produkujących towary z materiałów dostarczonych przez klienta. Obejmuje też firmy świadczące usługi z zakresu edukacji, a także zwalczania pożarów.

Stawka 5,5%

Podatek o wysokości 5,5% w przypadku ryczałtu przeznaczony jest dla branży budowlanej. Mogą z niego skorzystać firmy transportowe, które przewożą produkty samochodami o ładowności powyżej 2 ton. Z ryczałtowego opodatkowania w tej wysokości mogą skorzystać też punkty handlowe, które sprzedają jednorazowe bilety komunikacji miejskiej, karty magnetyczne lub znaczki pocztowe.

Stawka 3%

Najniższy podatek PPE w wysokości 3% przeznaczony jest dla gastronomii, która nie sprzedaje alkoholu o zawartości powyżej 1,5%. Ta najniższa stawka dotyczy też podmiotów zajmujących się łowieniem ryb i surowców morskich, produkcją zwierzęcą oraz handlem.

Sprawdź również: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/

Kto nie może zostać płatnikiem ryczałtu?

Podatek zryczałtowany nie jest rozwiązaniem dla firm jednoosobowych pracujących dodatkowo na etacie w innej firmie lub dla tych, które zrezygnowały z etatu, by potem świadczyć te same usługi jako samodzielne przedsiębiorstwo. Podatek PPE nie jest też dostępną formą dla aptek, firm handlujących papierami wartościowymi czy też sprzedawców wyposażenia aut.

Opodatkowanie ryczałtem nie dotyczy też firm, których przychody wyniosły powyżej 2 mln euro (w przeliczeniu na złoty przy średnim aktualnym kursie euro).

Podsumowując, podatek PPE może być bardzo korzystną dla przedsiębiorcy formą rozliczania z państwem. System podatkowy w Polsce nie należy do najłatwiejszych do zrozumienia. Warto jednak zdobywać wiedzę o dostępnych formach opodatkowania, takich jak opisany wyżej ryczałt, który często jest korzystniejszym rozwiązaniem niż podatek liniowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024