Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pozostał miesiąc na rozliczenie rocznego podatku. Jak łatwo to zrobić i o czym pamiętać?

Facebook Twitter

Pozostał miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Przejrzyjcie dokumenty i zajrzyjcie na swoje konto w sieci. Do przygotowanego przez resort finansów zeznania rocznego PIT możemy wpisać jeszcze dodatkowe ulgi i odliczenia.

fot. Firmbee/ Pixabay

Warto pamiętać, że administracja skarbowa promuje składanie zeznań właśnie w formie cyfrowej.

Zbliża się ten termin do złożenia zeznania podatkowego online. Ustawowo jest do 30 kwietnia, w tym roku jest przesunięte na 2 maja, bo 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Należy pamiętać w zeznaniu podatkowym, żeby ująć wszystkie dochody, które uzyskaliśmy w danym roku podatkowym. Jak najlepiej się rozliczyć? Osoby, które mają umowę o pracę, umowę zlecenie lub inne źródła dochodów, mogą skorzystać z aplikacji, która została stworzona przez ministerstwo finansów. Jest to aplikacja Twój e-PIT

– informuje Ewa Marciniec z I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Wygenerowany automatycznie roczny PIT nie jest ostatecznym dokumentem jaki rozlicza nasze podatkowe zobowiązania. Dokument możemy edytować i modyfikować. Gdzie go znajdziemy?

Należy skorzystać z portalu e-Urząd Skarbowy – tutaj logujemy się przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, przez dane podatkowe, czyli PESEL lub NIP i kwoty przychodów albo przez aplikację mObywatel. Usługa Twój e-PIT nie jest automatyczną metodą rozliczania podatkowego. Jest to ułatwienie, ale trzeba pamiętać, by dodatkowo zweryfikować rozliczenie sporządzone przez fiskusa. Może się zdarzyć tak, że w zeznaniu niektóre pozycje będą wymagały dodatkowego uzupełnienia lub jakiejś zmiany

– radzi przedstawicielka administracji skarbowej w naszym mieście. Nie wszystkie dane fiskus musi mieć w swoich zasobach, dlatego sprawdźmy dokumenty finansowe i jakie ulgi jeszcze nam przysługują:

Automatycznie uwzględnia tylko takie ulgi, o których prawnie wiadomo – składka na ubezpieczenie zdrowotne, składka ZUS na ubezpieczenie społeczne, ulga prorodzinna, ale tylko na dzieci niepełnoletnie. Natomiast należy zmodyfikować ulgę rehabilitacyjną, wszelkiego rodzaju darowizny, ulgę z tytułu użytkowania sieci internet, odliczenie składek na indywidualne konto zaopatrzenia emerytalnego, ulgę abolicyjną czy ulgę prorodzinną dla dzieci powyżej 18 roku życia.

W razie pytań szczegóły dotyczące rocznego zeznania znajdziemy na stronach gov.pl, są tam też odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. Urzędnicy odbierają ponadto telefony od mieszkańców w tej sprawie, mówiła nam Ewa Marciniec z częstochowskiej skarbówki.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj