Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poziom bezrobocia w Częstochowie. Średnia niższa niż w kraju. Inaczej sytuacja wygląda w powiecie

Facebook Twitter

W Częstochowie mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w województwie, pokazują statystyczne dane rynkowe. Na zjawisko wpływa nie tylko rozwój gospodarczy, ale też zjawisko negatywne – czyli niż demograficzny.

targi pracy

Poziom bezrobocia w Częstochowie. Miasto poniżej krajowej średniej

Coraz mniej roczników wchodzi na rynek pracy, zauważają eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Grzegorz Sikorski: W powiecie częstochowskim mamy dwa razy wyższą stopę bezrobocia niż w samym mieście. W mieście to jest poniżej średniej wojewódzkiej, czyli 3,5%, a już powiecie to jest dużo powyżej 6%. Mamy tutaj do czynienia z różnymi rynkami pracy, tym bardziej chłonnym w mieście i tym mniej chłonnym w powiecie, szczególnie czym dalej od Częstochowy, szczególnie wschodnią część powiatu, tym gorsza sytuacja. Dlatego też ta mobilność zawodowa jest bardzo istotna, żeby podejmować pracę kilka, kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania i wtedy na pewno ta praca się znajdzie. I tutaj wskaźniki miasta Częstochowy to pokazują.

Jak mówi Grzegorz Sikorski – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, na terenie powiatu są gminy, gdzie problem bezrobocia jest bardziej dotkliwy.

Grzegorz Sikorski: To są dysproporcje, które występują już od wielu, wielu lat, więc przy długotrwałym tym zjawisku należy się doszukiwać powodów generalnych, a to jest przede wszystkim układ komunikacyjny. To jest też nasycenie przemysłem, nasycenie przedsiębiorczością, co powoduje, że w mniejszych gminach, w lokalnych środowiskach nie ma tak wielu miejsc pracy w powiecie częstochowskim. Dlatego też mobilność tutaj jest wskazana, żeby te osoby, które jeszcze nie mają pracy, jeździły jednak do Częstochowy lub też dalej. Minimalna mobilność może pomóc.

Zaczyna brakować fachowców w wielu branżach, jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani zdaniem specjalistów od rynku pracy?

Grzegorz Sikorski: W mieście Częstochowa najwięcej potrzeba osób, które mogą pracować w branżach przetwórstwo przemysłowe, logistyka, informatyka, gospodarka magazynowa. Pracy też proste. Kierowcy to są te zawody, które są najbardziej potrzebne, też te większe przedsiębiorstwa, które świadczą produkcję przemysłową, oni potrzebują specjalistów wysokiej rangi chemików, inżynierów. Szczególnie branża budowlana, ale już bardziej wyspecjalizowane osoby na pewno taką pracę znajdą czy w Katowicach, czy też w ogóle w miastach Górnego Śląska, bo jednak tam rynek jest trochę bardziej wyspecjalizowany na nowsze technologie niż w samym mieście Częstochowa.

Podsumowuje Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

graf. WUP Katowice

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj