Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pozbywamy się kopciuchów. Stare źródła ciepła powinny zniknąć też z zasobów gminnych

Facebook Twitter

Wszyscy powinniśmy pozbywać się nieekologicznych "kopciuchów". W nowej sytuacji prawnej od początku roku są mieszkańcy, których obowiązuje zgodnie z uchwałą antysmogową konieczność wymiany pieców starszych niż 10-letnie.

kontrole palenisk polski alarm smogowy

Podlegamy pod tzw. prawo miejscowe w skrócie nazywane uchwałą antysmogową, które zobowiązuje wszystkich posiadaczy źródeł ciepła do wymienienia tych najstarszych bezklasowych kotłów. One nie mogą być użytkowane. Podczas wpisu każdy z nas podawał, jeżeli zachodziła taka okoliczność, czy jest ogrzewany dom. Te dane statystyczne są analizowane i będzie ogłoszona taka informacja dotycząca inwentaryzacji źródeł ciepła, natomiast na tę chwilę to są dane szacunkowe. Jeżeli chodzi o Częstochowę to jeszcze może być nawet około 15 tys. takich przestarzałych źródeł ciepła do wymiany.

Częstochowski Alarm Smogowy podpowiada lokalnym samorządom, aby dobrze wydawać pieniądze, które mogą posłużyć dla polepszenia jakości powietrza

– mówi Hubert Pietrzak. Okazuje się, że przestarzałe źródła ciepła często są też w zasobach gminnych:

W zasobach miejskich, czyli w zasobach gminnych jest bardzo dużo tych źródeł ciepła, które nie spełniają standardów właściwych, które będzie trzeba wymienić. W zeszłym roku, według naszych ustaleń, to była liczba 3,5 tys., czyli olbrzymia. Teraz jesteśmy w sytuacji, gdzie miasto według prawa będzie karać mieszkańców, a sami w swoich zasobach posiada bardzo dużo przestarzałych źródeł ciepła. Zawsze można w jakiś sposób wskazywać na to, że ta wymiana jest w trakcie.

Od początku roku grożą nam bowiem kary za dalsze użytkowanie starych pieców węglowych, które nie mają odpowiednich tabliczek znamionowych, nie spełniają odpowiednich norm czy użytkujemy je w domowej kotłowni dłużej niż dekadę:

Kary są realne. Najniższy mandat wynosi około 500 złotych. Natomiast jeżeli jest uciążliwe wprowadzanie zanieczyszczeń do atmosfery, czyli mówimy o sytuacji ekstremalnej, w sądzie może się to zakończyć nawet karą 5 tys. złotych. Mimo wszystko dzięki temu prawu, dzięki uchwale antysmogowej tych wymian zwłaszcza w dzielnicach południowych – Stradom, Gnaszyn nastąpiło dość dużo.

O odpowiedzialności ekologicznej i zmianach w prawie z nowym rokiem, przypominał Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj