Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstanie pięć nowych obwodnic w województwie śląskim

Facebook Twitter

Na liście znalazła się m.in. budowa obwodnicy Blachowni i Herb na drodze krajowej nr 46.

fot. www.gddkia.gov.pl

Przetarg na obwodnicę Blachowni i Herb ma zostać ogłoszony już niebawem, bo na przełomie października i listopada. Blisko 10- kilometrowa obwodnica ma zostać wybudowana w ciągu trzech lat, między 2025 a 2028 rokiem. Jak informuje GDDKiA, celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie tranzytu jaki przejeżdża w tej chwili przez te miejscowości. W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, bowiem w ostatnich lata na tym odcinku ten dochodziło do licznych wypadków. Inwestycja poprawi również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy.

– o szczegółach Monika Sokołowska.

 

Na liście zadań z Programu budowy 100 obwodnic w województwie śląskim wpisano też:

Obwodnicy Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46
Obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78
Obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78
Obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78
Obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78

na www

Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78

Długość: ok. 2,2 km

14 lipca 2020 r. otworzyliśmy oferty w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78. Trwa badanie i analiza złożonej dokumentacji ofertowej. Zadanie będzie realizowane w formule tradycyjnej „Buduj”. Realizację tej inwestycji przewidziano w latach 2023-2025.

 

Inwestycja jest już częściowo przygotowana do realizacji i posiada decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ujęcie jej w Programie budowy 100 obwodnic umożliwi przyspieszenie realizacji tego zadania.

 

Cel realizacji inwestycji

Podstawowym celem budowy obwodnicy miejscowości Pradła jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę miejscowość. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78, przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą ekspresową S7 na wysokości Jędrzejowa.

 

Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78

Długość: ok. 9,2 km

17 lipca 2020 r. otworzyliśmy oferty w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78. Trwa badanie i analiza złożonej dokumentacji ofertowej. Zadanie będzie realizowane w formule tradycyjnej „Buduj”. Realizację tej inwestycji przewidziano w latach 2023-2025.

 

Inwestycja jest już częściowo przygotowana do realizacji i posiada decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ujęcie w Programie budowy 100 obwodnic umożliwi przyspieszenie jej realizacji.

 

Cel realizacji inwestycji

Podstawowym celem budowy obwodnicy miejscowości Kroczyce jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę miejscowość. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78, przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą ekspresową S7 na wysokości Jędrzejowa.

 

Obwodnica Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78

Długość: ok. 12,8 km

22 lipca 2020 r. otworzyliśmy oferty w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78. Trwa badanie i analiza złożonej dokumentacji ofertowej. Zadanie będzie realizowane w formule tradycyjnej „Buduj”. Realizację tej inwestycji przewidziano w latach 2023-2025.

 

Inwestycja jest już częściowo przygotowana do realizacji i posiada decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ujęcie w Programie budowy 100 obwodnic umożliwi przyspieszenie jej realizacji.

 

Cel realizacji inwestycji

Podstawowym celem budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78, przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na dotychczasowej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą ekspresową S7 na wysokości Jędrzejowa.

 

Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78

Długość: ok. 14 km

26 czerwca 2020 r. został podpisany Program inwestycji dla budowy obwodnicy miejscowości Nakło Śląskie, Świerklaniec, Niezdara, Tąpkowice i Celiny. Ogłoszenie przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej oraz materiałów do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowane jest na przełomie października i listopada 2020 r. Zadanie przewidziano do realizacji w formule „Projektuj i buduj” w latach 2025-2028.

 

Cel realizacji inwestycji

Podstawowym celem budowy obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78, przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z A1, z drugiej z drogą krajową nr 11 a w przyszłości S11.

Realizacja Programu budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030 przyniesie łącznie prawie 50 km nowych dróg krajowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2024