Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstanie obwodnica Koziegłów – możliwe, że już w najbliższych 4 latach

Facebook Twitter

Premier obiecał fundusze na projekt, zatem zapowiada się budowa obwodnicy Koziegłów. Wybrano wariant przebiegu drogi, a dyrekcja wskazuje także na źródło finansowania.

fot. google.pl/maps

Mieszkańcy na nową inwestycję jeszcze poczekają, bo co najmniej kilkanaście miesięcy potrwa samo projektowanie:

Zupełnie nowa inwestycja. Zrobiliśmy do tej pory wielowariantową koncepcję. Po konsultacjach społecznych został wybrany wariant południowy. Przystępujemy na początku roku do ogłoszenia przetargu na projekt. Projektowanie potrwa około 2 lata i później będzie można przystąpić do realizacji. Nowa droga – południowy przebieg, czyli przedłużenie istniejącej obwodnicy Koziegłów, która prowadzi do węzła autostradowego, i minięcie tego istniejącego skrzyżowania sygnalizacją świetlną i za Koziegłowami włączenie się w istniejącą drogę wojewódzką 789.

Jak będzie przebiegała nowa obwodnica Koziegłów wyjaśniał Zbigniew Tabor, dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jak długa obwodnica powstanie i za jakie pieniądze?

7 km – dosyć długi odcinek. Koszty – naprawdę trudno jest powiedzieć, dlatego że w tej chwili ceny materiałów rosną prawie że z dnia na dzień. Na podstawie dotychczasowych naszych doświadczeń – 7 km i węzeł z DK91 – to może się zamknąć kwotą około 200 mln złotych. Za 4 lata, w 2025 roku powinna być wybudowana obwodnica.

To ważna przeprawa, która usprawni ruch i wyłączy tranzyt dziś przebiegający przez centrum miejscowości:

Ważna inwestycja. Tą drogą na kierunku wschód-zachód jeździ bardzo dużo samochodów ciężarowych, osobowych i one przejeżdżają w tej chwili przez samo centrum Koziegłów przez rynek i to się na pewno zmieni. Inwestycję realizujemy na podstawie tzw. specustawy o realizacji inwestycji drogowych. Na tej podstawie projektu teren konieczny pod inwestycję przechodzi z mocy prawa na własność zarządcy drogi i są wypłacane odszkodowania. My budujemy wszystkie nowe przebiegi na podstawie szczególnych rozwiązań.

Naszym rozmówcą był Zbigniew Tabor, dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Przypomnijmy obwodnicę Koziegłów drogowcy zapowiadają na 2025 rok.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj