Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstanie nowy punkt odbioru odpadów komunalnych, aby mieszkańcy mieli bliżej niż na Sobuczynę

Facebook Twitter

Przy ul. Legionów ma powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Centrum Usług Komunalnych poszukuje środków na taką inwestycję. Wszystko po to, aby jeszcze w tym roku częstochowianie mogli zostawiać tutaj odpady poremontowe czy wielkogabarytowe.

Ma to być dla mieszkańców sporym ułatwieniem:

Pracujemy nad tym już długo, bo właściwie od zeszłego roku. W tej chwili będziemy szukać projektanta. Plan jest taki, by udało nam się pozyskać na to dofinansowanie z Unii Europejskiej w nowej perspektywie unijnej. W tej chwili musimy ten projekt lekko wyhamować, bo dopiero jak będzie podpisana główna umowa między rządem polskim a Unią Europejską, będziemy mogli uznać, że te środki są kwalifikowane.

Jak nam tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, aby udało się zrealizować przedsięwzięcie wiele zależy od rządu i negocjacji z Unią Europejską. Co ważne dla częstochowian, wybór lokalizacji dla punktu jest dostosowany do potrzeb mieszkańców:

Przy ul. Legionów tak, żeby był do tego punktu wygodny dojazd. W zamierzeniu miasta miałby obsługiwać dzielnice północne, czyli Północ, Tysiąclecie, Wyczerpy, Mirów, Grabówka. Te dzielnice, dla których było za daleko na Sobuczynę. Dzielnice południowe dalej byłyby obsługiwane przez punkt, który kiedyś już też stworzono w oparciu o fundusze europejskie Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Były takie sygnały, że ten punkt jest za daleko, drugi będzie bliżej. Mieszkańcom będzie prościej oddać odpady. Dzięki temu będzie czyściej w Częstochowie. 

Inwestycja wymaga dużego terenu i aby jak najmniej oddziaływała na środowisko. Z punktu widzenia okolicznych mieszkańców, lokalizacja jest bardzo ważna:

Wybraliśmy taki teren, gdzie osiedli, natomiast tak to będziemy projektować, żeby wzdłuż ogrodzenia były trzy rzędy drzew, które będą ten punkt osłaniać, będą też go zabezpieczać. To jest punkt, w którym odpady będą właściwie tylko magazynowane na czas transportu, czyli one nie będą tam przetwarzane. Będziemy je wywozić do recyklerów albo na Sobuczynę. Chodzi o to, żeby mieszkaniec nie musiał jechać na Sobuczynę, żeby był drugi punkt w Częstochowie. Cała praca z odpadami będzie poza tym punktem.

Wiadomo, że budowa punktu odbioru odpadów ma kosztować ok. 4 mln zł, wyjaśniał naczelnik Łukasz Kot z CUK w Częstochowie.

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj