Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstanie nowa trasa rowerowa

Facebook Twitter

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej na odcinku Zrębice – Żarki powstanie 10 kilometrowa trasa rowerowa za blisko 10 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na budowę ścieżki rowerowej, która połączy dwie gminy: Olsztyn i Żarki. Na pierwszą przejażdżkę będziemy mogli się wybrać za ok. 2.5 roku:

Warto inwestować i warto wspierać też małe gminy, które mają potencjał turystyczny. Jura Krakowsko-Częstochowska ma ten potencjał. Gmina Żarki, Gmina Olsztyn we współpracy zawsze tworzą synergię, zawsze współpraca to jest premia i dlatego ten projekt uzyskał dofinansowanie.

Mówi Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego. Przedsięwzięcie związane jest również z Częstochową:

Będziemy też rozmawiać w najbliższym czasie z Paulinami, bo ten Szlak Pauliński nabiera kształtów i myślę, że akurat droga rowerowa połączona już – te dodatkowe 10 km – to buduje też miejsce, które będzie z pewnością ciekawym miejscem dla turystów, dla pielgrzymów, żeby ten czas na Jurze spędzić w sposób ciekawy. Myślę, że procedura Zaprojektuj i buduj spowoduje szybki postęp prac. Mamy nadzieję, że niedługo zarząd województwa plus władze samorządowe wspólnie udadzą się na przejażdżkę i taki jest nasz cel.

Inwestycja polega na budowie trasy rowerowej o długości 10,2 km w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – Gmina Olsztyn (5,618 km); Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki (4,615 km). W ramach projektu zostaną wykonane również trzy Miejsca Odpoczynku Rowerzysty:

Dla nas to jest ogromna szansa na rozwój. My stawiamy na turystykę jako gałąź gospodarki. Jeśli zbudujemy dla rowerzystów dobre trasy, dobrą infrastrukturę, bezpieczną, komfortową, możemy mieć pewność, że przyjadą, że będzie to zachęcające. Mamy już inne kwestie – mamy krajobrazy, mamy świetną przyrodę, mamy te miejsca, które warto odwiedzić,mamy średniowieczny zamek w Olsztynie – największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, mamy 70 jaskiń, mamy Rezerwat Przyrody „Sokole Góry” o takich walorach przyrodniczych jak Woliński Park Narodowy, więc jest po co przyjechać, warto przyjechać. Jeśli będzie ta infrastruktura komunikacyjna w postaci ścieżek rowerowych to na pewno przyczyni się to powiększenia bezpieczeństwa i do tych kwestii gospodarczych, turystycznych – będzie po prostu więcej rowerzystów. 

Mówił wójt Gminy Olsztyn – Tomasz Kucharski. Trasy będą asfaltowe i co najważniejsze będą bezpieczne dla rowerzystów:

Opłacało się pracować nad tym, opłacało się współpracować. Bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego zadania. To kosztować będzie blisko 10 mln zł., więc ani Gmina Olsztyn, ani Gmina i miasto Żarki nie byłyby w stanie samodzielnie sfinansować. Prawie 10 mln, czyli 4 mln dofinansowania. Tak naprawdę jesteśmy tuż przed otwarciem przetargu, więc będziemy weryfikować te wszystkie dane kosztorysowe. Niebawem to będziemy wiedzieć już bardzo dokładnie. Tak jak powiedziałem o skali samorządu, który ma 50 milionowy budżet, wydać na jedną inwestycję 10 mln – w tej korelacji to duża kwota. 

Dodawał wójt Olsztyna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021