Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Powstanie kolejny PSZOK w Częstochowie? Jest taki plan

Nie milkną echa przymiarek do budowy kolejnego PSZOK w Częstochowie. Punkt zbiórki odpadów ma być sytuowany w rejonie ul. Łąki Kucelińskie i przemysłowego rejonu ul. Korfantego.

Nie milkną echa przymiarek do budowy kolejnego PSZOK w Częstochowie. Punkt zbiórki odpadów ma być sytuowany w rejonie ul. Łąki Kucelińskie i przemysłowego rejonu ul. Korfantego.
fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 02:18

PSZOK w Częstochowie – ta inwestycja budzi kontrowersje

Podobne instalacje, jakie planowane są w Częstochowie działają już m.in. na terenie Poznania, Kielc oraz w Tychach. O planach mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik magistratu:

Włodzimierz Tutaj: Inwestycja związana PSZOK-iem i Centrum Zielonej Energii w postaci elektrociepłowni biogazowej pozwoli na stabilizację stawek za odpady dla mieszkańców. Jeżeli samorząd za pośrednictwem miejskiej spółki nie zrealizuje tej inwestycji, miasto nie będzie uzyskiwać stosownych poziomów recyklingu, a to będzie skutkować coraz wyższymi karami w granicach od 17 do 25 mln zł rocznie. To jest szacunek już na lata 2026-29.

 W planach, zarówno samorządów, jak i państwowych spółek, jest budowa minimum kilkudziesięciu takich instalacji zielonej energii przy unijnym wsparciu

– przekonuje miasto i rzecznik w magistracie Włodzimierz Tutaj. Mieszkańcy tego rejonu nie chcą podobnego sąsiedztwa, tymczasem miasto zaznacza, że to teren bardziej przemysłowy niż mieszkalny.

Włodzimierz Tutaj: Planowane jest na działkach leżących praktycznie od stu lat w strefie przemysłowej, w pobliżu zakładów przemysłowych, w lokalizacji dla przedsięwzięć gospodarczych i to przedsięwzięcie ważne dla miasta. To teren, na którym obowiązuje zakaz inwestowania w nową zabudowę mieszkaniową, mieszkańcy ulicy Kucelin Łąki uzyskali tylko ponad 20 lat temu zgodę na remonty i modernizacje istniejącej zabudowy. Mieszkańcy muszą się zatem liczyć z faktem, że mieszkając w strefie przemysłowej, te wolne grunty mogą być przedmiotem inwestycji.

Czy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów i elektrociepłownia biogazowa powstaną w rejonie bocznej ulicy od ul. Korfantego? Potrzebne są na ten cel jeszcze unijne dotacje.

Włodzimierz Tutaj:  Na budowę Częstochowa będzie starać się o dofinansowanie z programu wsparcia ekologicznych inwestycji Unii Europejskiej, co potwierdza charakter tej inwestycji, bo na zadania związane z gospodarką odpadami, które nie spełniają standardów ekologicznych – Europa funduszy nie daje. Z kolei w przypadku elektrociepłowni biogazowej spółka miejska zamierza skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co także daje gwarancję ekologicznego projektu i jego realizacji. Dzięki PSZOK i elektrociepłowni miasto zyska około 2 mln złotych dochodu rocznie z tytułu wpływów z podatku od nieruchomości.

Argumentował rzecznik UM Częstochowy – Włodzimierz Tutaj. Wrócimy do sprawy i głosu częstochowian w tej sprawie.

Czytaj także:

REKLAMA