Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w Częstochowie

Częstochowa będzie miała kolejne w woj. śląskim Branżowe Centrum Umiejętności. Powstanie przy Technicznych Zakładach Naukowych, a ma służyć nie tylko uczniom.

branzowe centrum umiejetności
fot. www.czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:11

Branżowe Centrum Umiejętności w Częstochowie

Branżowe Centrum Umiejętności zaoferuje specjalistyczne kursy i szkolenia, zapowiadał u nas Wiceminister Edukacji Henryk Kiepura.

Henryk Kiepura: Branżowe centra umiejętności jest to projekt realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z naszą jednostką, jaką jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Jest to realizacja jednego z kamieni milowych. Bardzo duża wartość projektu, prawie półtora miliarda złotych. W ramach projektu powstanie ponad 120 branżowych centrów umiejętności. To są ośrodki szkolenia kształcenia zawodowego, w pewnym dużym obszarze nadzoruje ten projekt. Pierwsze ośrodki są otwarte również na terenie województwa śląskiego. To są Branżowe Centrum Umiejętności w Sosnowcu, w Wodzisławiu, w Żywcu. Również miasto Częstochowa zdecydowało się złożyć taki wniosek.

Branżowe Centrum Umiejętności w Częstochowie zasili kwota 12 mln zł dofinansowania. Centrum ma pozwalać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych mieszkańców w obszarze elektroniki.

Henryk Kiepura: Związane to jest z telekomunikacją, te zadanie, taki projekt będzie realizowany, jest przygotowywana umowa, projekt bardzo dobry, wysoko oceniony i nic już chyba nie stanie na przeszkodzie, żeby go zrealizować tutaj w Częstochowie. Z korzyścią dla młodzieży, bo szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważne. Ja jak rozmawiam z przedsiębiorcami, są duże braki w kadrze dobrze wykwalifikowanej. Dlatego zwracam się do samorządów, ale też samorządy dobrze dbają o szkolnictwo i to ogólne i zawodowe. Częstochowa i powiat częstochowski, kłobucki. Po prostu jest zapotrzebowanie, a zadaniem samorządowców jest przede wszystkim zapewnienie dobrej edukacji młodemu pokoleniu.

Docelowo centrum branżowe posłuży nie tylko uczniom TZN, ale też pozostałym częstochowian. Ma mieć też dalsze realizowane cele w odpowiedzi na zmiany rynku pracy.

Henryk Kiepura: W zdecydowanej większości są na terenie szkół, choć też regulamin dopuszcza, żeby były poza szkołą. Tam będzie kształcenie zawodowe, ale te ośrodki w przyszłości będą również zapewniać możliwość przekwalifikowania się, bo taki jest dzisiaj rynek. Kiedyś, dawno temu ktoś się wykształcił, to często bywało, że całe życie przepracował w tym zawodzie. Dzisiaj świat tak pędzi, nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, robotyka, automatyzacja powoduje, że ciągle te kompetencje trzeba podnosić. A naszym zadaniem jako Ministerstwa Edukacji Narodowej jest przygotowywanie i planowanie przyszłości.

Czytaj także:

REKLAMA