Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstaje leśna baza Fundacji na rzecz dzieci i rodziców. Wielka integracja w Suliszowicach

Facebook Twitter

W Suliszowicach, w gminie Żarki, powstaje leśna baza Fundacji na rzecz dzieci i rodziców "Cała wioska". Fundacja działa od 2018 roku i ma na celu m.in. zrzeszanie rodzin. Co jeszcze zyskamy dzięki wiosce?

Całoroczne miejsce spotkań, wymianę doświadczeń rodziców i integrację dzieciaków. Na początek tych najmłodszych:

Dzieci mają coraz mniejszy kontakt z naturą, coraz mniej spędzają czasu na dworze, w ruchu, więc narodził się pomysł, żeby działania fundacji teraz bardziej skoncentrować właśnie blisko lasu, blisko natury i stąd pomysł na leśną bazę fundacji w Suliszowicach, w gminie Żarki. Również pracownicy społeczni, wolontariusze, dzięki tym środkom będziemy się szkolić, żeby lepiej prowadzić grupę, budować te relacje między rodzinami i między dziećmi, ale też podnieść kompetencje edukatorów w przyrodzie, jeśli chodzi o zajęcia terenowe.

Utworzenie plenerowej wioski ma umożliwić poznanie innych rodziców i dzieci, wymianę doświadczeń, spędzanie ciekawie czasu i rozwijanie się w rodzicielstwie. Leśna baza będzie dla nich całorocznym miejscem spotkań, w którym nie zabraknie m.in. dobrej zabawy, nowych znajomości, czy ruchu na dworze:

To są pierwsze kroki. Dzięki dotacjom, które udało się fundacji pozyskać z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, czyli tzw. małe FIO, dzięki operatorom Śląskie Lokalnie i Stowarzyszeniu Bielskie Centrum Przedsiębiorczości możemy sobie pozwolić na postawienie pierwszych zalążków naszej infrastruktury i z tych środków został już zakupiony namiot całoroczny ogrzewany i on faktycznie będzie miał nam służyć podczas zimowych leśnych spotkań i warsztatów.

Niedługo rozpocznie się też cykl leśnych warsztatów, zapowiada Maja Jezierska-Górniak, prezes Fundacji Cała Wioska. Obecnie działania kierowane są głównie do dzieci najmłodszych – do 6 lat i ich rodziców, ale pomysłodawcy z fundacji chcą w bliskiej przyszłości przygotować ofertę również dla starszych dzieci:

Docelowo mamy nadzieję, że na późną wiosnę już będziemy mieć więcej przygotowanych rzeczy w leśnej bazie, więcej namiotów, plac zabaw, ogród, małą architekturę i wtedy zaprosimy do nas na zajęcia, na spotkania różne grupy. Wszystko to wokół dzieci i rodziców. Zarówno będą tu spotkania, jakie były w Częstochowie, z małymi dziećmi, ze wspólną zabawą, integrujące rodziców, pozwalające się poznać, wymienić doświadczenia, a dziecku pozwolą pobyć wśród innych dzieci w nowym otoczeniu.

Prace przygotowawcze w Suliszowicach trwają

– mówiła prezes Fundacji Cała Wioska Maja Jezierska-Górniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj