Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstaje „Encyklopedia Częstochowy”

Facebook Twitter

Internetowa „Encyklopedia Częstochowy”, czyli portal gromadzący informacje nt. historii miasta, powstał w związku z obchodami 800-lecia jego pisanej historii.

fot. StockSnap/ Pixabay

Zbiór będzie koordynowany przez specjalistów, jednak w jego rozbudowie mogą uczestniczyć wszyscy chętni na wzór popularnej „Wikipedii”:

My czerpiemy wiedzę o przeszłości Częstochowy ze źródeł papierowych – dokumentów, jakichś spisanych relacji, czasem fotografii. Natomiast przyszli badacze dziejów miasta oprócz tych bardziej tradycyjnych źródeł będą mieli do dyspozycji zasoby internetowe, które jako Częstochowianki i Częstochowianie tworzymy. Będą badać ten nasz ślad internetowy. Od teraz jego częścią jest także ta encyklopedia online.

Kto będzie weryfikował wprowadzone hasła do encyklopedii online?

Temu wymogowi stara się sprostać ta Częstochowska Encyklopedia. Weryfikatorami treści, które już znajdują się bądź znajdą w tych zasobach są specjaliści z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy m.in. świetnie znany miłośników dziejów naszego miasta dr Juliusz Sętowski, który stoi na czele tego zespołu, jednocześnie jest pomysłodawcą takiego przedsięwzięcia.

Pierwsze wpisy pojawiły się już w encyklopedii:

W już zamieszczonych opisach można znaleźć informacje, których wcześniej mogło brakować w opracowaniach lub takie, które były zdawkowo traktowane. Widać właściwie na pierwszy rzut oka, że te informacje tworzone są przez biegłych historyków, bo pod opisami znajdujemy źródła na bazie, których zredagowano dany wpis. Haseł jest na ten moment 800 a więc to symboliczne nawiązanie do naszego jubileuszu. Platforma jest czytelna, łatwa w nawigacji i obsłudze. Ma ambicję docierania do jak najszerszego grona odbiorców.

Nowe hasła może zaproponować każdy:

Jeśli uważamy, że jakieś nazwiska ważne dla Częstochowy, epizody z jej dziejów, zjawiska zasługują na fachowe, ale i przystępne opracowanie, możemy je zaproponować. Dla tych, którzy chcieli by to zrobić, została przygotowana zakładka „zgłoś hasło”.

Encyklopedia Częstochowy to nie jedyny projekt, który powstał w ramach 800-lecia pisanych dziejów miasta:

Jest poświęcona jubileuszowi witryna 800.czestochowa.pl i jest strona projektu twarze Częstochowy, w którym pokazujemy młodych związanych z Częstochową ludzi, którzy już mają na koncie swoje osiągnięcia a pewnie o nich jeszcze w przyszłości usłyszymy. Natomiast tę najnowszą stronę można znaleźć pod bardzo łatwym adresem encyklopedia.czestochowa.pl

Mówił Marcin Breczko z Biura Prasowego UM.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj