Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powiat kłobucki znalazł się w „żółtej strefie”

Facebook Twitter

Taką decyzję podjęło wczoraj (27.08) Ministerstwo Zdrowia. Ma to związek ze znacznym wzrostem liczby osób u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Przez wiele miesięcy sytuacja w powiecie kłobuckim była stabilna, gwałtowny wzrost odnotowano w ostatnich dwóch tygodniach:

Na początku sierpnia (1.08) mieliśmy 11 przypadków koronawirusa, czyli osób zakażonych. Na wczoraj mieliśmy 73 osoby i to jest wzrost niewiele ponad 3 tygodni o 600%, czyli takiej sytuacji nie mieliśmy od początku epidemii, czyli od marca. Jest to najgorsza w tej chwili sytuacja, jaka miała miejsce od początku pandemii w naszym powiecie kłobuckim.

mówi Henryk Kiepura starosta kłobucki. Jedno z ognisk zlokalizowano w Chwałowicach:

To było dość głośne w ostatnim tygodniu – grupa 19 Ukraińców, którzy przyjechali do Polski do pracy mieli wszyscy pozytywne wyniki. Przez tę firmę, która ich sprowadziła byli przerzucani z Gminy Popów do Gminy Lipie, było duże zamieszanie z tym związane, ale na tę chwilę są odizolowani, ale nawet od tej statystyki odejmując te 19 osób i tak spełniamy kryteria żółtej strefy.

Do tej samej strefy zostało także zaliczonych 9 innych powiatów oraz miasto Kraków, w których wskaźnik zachorowań na COVID-19 przekroczył liczbę 6 osób na 10 tys. mieszkańców. Do strefy czerwonej, zaliczono z kolei, 6 powiatów oraz miasto Nowy Sącz. Jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie?

Wytyczne jasno mówią przede wszystkim o tym, że imprezy organizowane muszą być maks. do 100 osób, zachować większe przestrzenie co do jednej osoby w różnych punktach publicznych, w gastronomii, w klubach, na imprezach publicznych. Zobaczymy jak się dalej sytuacja będzie rozwijać. Natomiast w związku z tą dynamiką, jaka była szczególnie w ostatnim tygodniu a zaobserwowaliśmy, że od połowy wakacji zaczęły się wzrosty, czy to było spowodowane wyborami, gdzie wszyscy poszli, czy powrotami z wakacji to trudno powiedzieć, ale z uwagą wsłuchujemy się w opinie różnych, niezależnych i bardzo wiarygodnych instytucji i profesorów, naukowców. Podjęliśmy decyzję jako zarząd powiatu i zarekomendowaliśmy naszym dyrektorom szkół średnich rozważenie możliwości i wprowadzenie nauki zdalnej do 11.09.

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem COVID 19 na terenie powiatu kłobuckiego Zarząd Powiatu zarekomendował dyrektorom Zespołów Szkół Nr 1, Nr 2, Nr 3 i Zespołowi Szkół w Krzepicach naukę zdalną dla uczniów do 11 września 2020 roku, dodaje Henryk Kiepura

Zgodnie z procedurą dyrektorzy wczoraj wystąpili do sanepidu o opinie, jeżeli ta opinia będzie pozytywna, będzie zgoda zarządu powiatu i w powiecie kłobuckim do 11. września odbywałyby się zajęcia zdalne. Mamy 1700 uczniów. Nie chcielibyśmy, żeby w tym okresie powakacyjnym przy takim wzroście zachorowań w powiecie blisko 2000 ludzi ruszyło do szkół, bo grozi nam to bardzo poważnymi konsekwencjami a myślimy, że ta praca zdalna przez dwa tygodnie – trwała od marca do czerwca i teraz dwa tygodnie – nie wpłynie negatywnie na poziom edukacji, tym bardziej, że nasi uczniowie są bardzo zdolni. 

– dodaje starosta kłobucki. Ostateczną decyzję dot. prowadzenia do 11 września nauki zdalnej w szkołach na terenie powiatu kłobuckiego, ma podjąć jeszcze dziś (28.08.) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj