Powiat Częstochowski zbadał stan gleb w gminach Janów, Olsztyn i Przyrów. Są już wyniki
To pierwsze takie testy od 2013 roku. Badania próbek gleby z naszego rejonu odbyły się we współpracy z Okręgową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Gliwicach.

Szacowany czas czytania: 00:39
Powiat Częstochowski przyjrzał glebom w regionie
Chodziło o szczegółowe badania dotyczące stanu zanieczyszczenia gleb w trzech gminach. Analizą objęto tereny gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna. Określono poziom zanieczyszczenia metalami ciężkimi oraz ocenę właściwości terenów pod uprawy.
Próbki gleby pobrano w 90 punktach na łącznej powierzchni ponad 33 tys. hektarów. Sprawdzano zawartość makro- i mikroelementów, ale też poziom szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, cynk, chrom czy rtęć. Samorząd powiatu zapowiada dalsze badania na terenie pozostałych gmin. Powiat co roku korzysta z dofinansowania z Budżetu Województwa Śląskiego na ochronę naszych gruntów.
Szczegółowe wyniki badań dostępne są na stronie internetowej Powiatu Częstochowskiego.
Powiat Częstochowski: zakończono kolejny remont lokalnej drogi