Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Potrzebny będzie nowy kredyt – trudna sytuacja Zespołu Szpitali Miejskich

Facebook Twitter

Zespół Szpitali Miejskich w Częstochowie jest w kiepskiej kondycji finansowej. Bieżącej działalności nie może wspomóc miasto, odpowiada za nią Narodowy Fundusz Zdrowia, który oferuje zbyt małe kontrakty. Dlatego placówka zmuszona jest do zaciągnięcia kredytu.

Sytuacja finansowa Zespołu Szpitali Miejskich w Częstochowie nie należy do najlepszych. Placówki mają takie same problemy, jak inne lecznice publiczne w kraju. Duże koszty utrzymania i funkcjonowania, za małe kontrakty i długi…

Szpital rozpisał przetarg na taki niewysoki kredyt, który umożliwi placówce utrzymanie bieżącej płynności. Także miasto udzieliło gwarancji dla szpitala, który stara się o ten kredyt. Będziemy mieć informację, czy szpital otrzyma te pieniądze i na jakich warunkach. Do utrzymania bieżącej płynności jest nam potrzebne 1,5 miliona złotych, o te pieniądze chcemy się starać.

Powiedziała Radiu Jura naczelnik Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta, Grażyna Stramska-Świerczyńska. Bieżącej działalności nie może wspomóc miasto, odpowiada za nią Narodowy Fundusz Zdrowia, który oferuje zbyt małe kontrakty. Jak dodaje naczelnik Stramska-Świerczyńska, miejski budżet może wesprzeć szpitale inwestycjami lub finansowaniem programów zdrowotnych:

W przypadku naszego miejskiego szpitala, kontrakt nie pokrywa 100% zapotrzebowania na pakiet usług, które szpital wykonuje. Oczywiście, tak jak wszystkie szpitale w kraju, boryka się z różnymi problemami finansowymi, to wszystko zależy od wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale miasto także wspiera szpital w zakresie takim, jak to jest tylko możliwe – przekazywane są pieniądze na sprzęt i na inwestycje. Kondycja finansowa nie jest najlepsza, ale nie odbiega znacząco od tego, co się dzieje w skali kraju.

Miasto właśnie wsparło swoimi gwarancjami Zespól Szpitali Miejskich, który będzie się starał o kolejny kredyt na bieżącą działalność. To kwota półtora miliona złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024