Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Potrzebni więc wolontariusze. Warto się angażować!

Facebook Twitter

Grudzień to czas, gdy niemal wszystkie lokalne organizacje, fundacje i stowarzyszenia sięgają po wsparcie wolontariuszy. Przybywa akcji pomocowych, działanie w ramach wolontariatu ze strony młodzieży szkolnej, studentów i osób starszych jest nieodzownym elementem ich działalności.

Rozpoczął się nabór do wolontariatu koleżeńskiego. Program po szkoleniach ruszy jesienią

Motywują uczniów m.in. zdobywane punkty do świadectwa i nabywanie nowego doświadczenia.

Anna Herman: Na wolontariat zapraszamy dzieci z klas siódmych i ósmych. Punkty są jedną z motywacji, ale chcemy aby była to wola pomocy innym w swojej dzielnicy, ponieważ to czego nauczyli się w teorii w zeszłym roku, później przenoszą na praktykę. Organizowali wszystkie te eventy, które sobie zaplanowali wcześniej, więc było to bardzo motywujące (…). Współdziałają z naszymi mieszkańcami,co też jest bardzo istotne. Dla nich jest to wielka nauka jak szanować drugiego człowieka i jak pomagać.

– mówi prezes Perasady Anna Herman, które zajmuje się opieką i wsparciem seniorów czy osób niepełnosprawnych. Duże doświadczenie na tym polu ma stowarzyszenie, które angażuje młodzież w realizowane cały rok projekty na terenie dzielnicy Wyczerpy-Aniołów.

Anna Herman: To bardzo aktywny obszar. Dzwonią do nas ludzie z innych dzielnic i mówią – że jednak u nich w dzielnicy tego nie ma. Nam bardzo zależy na tym, aby nasi podopieczni z domu pomocy społecznej integrowali się maksymalnie z tą społecznością i nie chcemy za bardzo rozszerzać tej działalności, żeby jednak zyskać jak najwięcej na integracji lokalnej.

Integracja, wsparcie, działalność podczas prowadzonych projektów, doświadczenie, które przyda się młodzieży w dorosłym życiu. To wszystko wpisuje się w wolontariat. Zachęcamy do większej aktywności w swoich dzielnicach, ale i na polu wolontaryjnym:

Anna Herman: Zachęcam też inne stowarzyszenia działające w innych dzielnicach, aby realizowały podobne projekty. Nie dość, że organizacja bardzo zyskuje na rozpoznawalności, na tym, że skupia wokół siebie wolontariuszy, którzy są bardzo cenni, po to aby kolejne działania mogły ruszyć z jeszcze większym impetem i większą skalę. Wiadomo, że do działań potrzebni są ludzie. Ludzie, którzy wiedzą jak to zrobić.

– dodaje Anna Herman, prezes Stowarzyszenia Perasada.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj