Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Postępuje odbudowa ruin zamku w Mirowie. Jest szansa, że uda się w 3 lata

Facebook Twitter

To jeden z najpiękniejszych zamków na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej i ma odzyskać swój blask. W latach PRL-u popadł w ruinę, teraz warownia w Mirowie powstaje niemal od nowa. Dawną świetność kazimierzowskiemu zamkowi stara się przywrócić prywatny właściciel.

Jest szansa, że prace zakończą się w przeciągu 2-3 lat:

Jarosław Lasecki: Już nie ma rusztowań na ścianach zamku. Ściany zostały wzmocnione, fundamenty zostały wzmocnione, ubytki w murach ścian zewnętrznych zostały uzupełnione. Teraz trwają intensywne prace wewnątrz zamku w dziedzińcu drugim i trzecim, gdzie w dziedzińcu trzecim powstały już krużganki. Mamy nadzieję, że już wkrótce turyści będą mogli wejść do Zamku Mirów i oglądać go z wewnątrz.

Jak informuje nas Jarosław Lasecki, cieszą nawet małe elementy architektury zamku w Mirowie, które udało się odtworzyć. To fragmenty murów, dziedzińca czy otworów okiennych. Prace są jednak wymagające i długotrwałe:

Jarosław Lasecki: Średniowieczny zamek rządzi się swoimi prawami, natomiast fachowców jest bardzo mało. Mam to ogromne szczęście, że mogę od ponad 30 lat współpracować z najlepszymi kamieniarzami z naszego regionu, jakich mogliśmy spotkać na naszej drodze, konstrukcji królewskich, kazimierzowskich i jurajskich zamków. Działają właśnie teraz właśnie również na zamku Mirów. Dzięki nim te mury stoją i będą stać na następne 650 lat – mam nadzieję.

Same prace na terenie średniowiecznego zamku w Mirowie wywołują podobne dyskusje jak wcześniejsza odbudowa w Bobolicach.

Ruiny postępują. Pozostawić królewski zamek w ruinie, to tak jakby oddać hołd najeźdźcy, czy tym, którzy go do takiej ruiny doprowadzili

– mówi właściciel.

Jarosław Lasecki: Ci wszyscy, którzy myślą, że ruinę można zakonserwować i ona będzie trwać, nie mają racji. To można zobaczyć na wielu przykładach, chociażby najlepszym takim przykładem jest zamek Ostrężnik, który jeszcze 30-parę lat temu wyglądał podobnie. Były mury, widać było jaka jest struktura tego zamku. Dzisiaj drzewa rozsadziły te fundamenty. Całe wzgórze jest porośnięte krzakami, drzewami. Jednak turyści, którzy w sposób niekontrolowany chodzą po tym zamku czy po tych ruinach, rozdeptali.

Naszym rozmówcą był Jarosław Lasecki, który prowadził odbudowę zamku w Bobolicach, a ostatnio rekonstruuje jurajską warownię w Mirowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj