Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Porządkując dom na święta, nie wyrzucajmy elektroodpadów, dajmy je do recyklingu

Facebook Twitter

Zbliża się okres Bożego Narodzenia, zbliżają się więc też przedświąteczne porządki. Często w pośpiechu nie dbamy o to, aby sprzątać z głową.

fot. Pixabay

Dlaczego to jest jednak tak ważne?

Milena Kwiatkowska: Jesteśmy w gorącym okresie przedświątecznym, gdzie każdy z nas sprząta. Sprzątamy strych i piwnicę itd. Przy okazji takich porządków okazuje się, że pojawiają nam się zużyte sprzęty elektryczne, elektroniczne, które tak naprawdę już nikomu nie posłużą, a można przekazać je do recyklingu, dzięki czemu z odzyskanych podzespołów mogą powstawać nowe rzeczy, dzięki temu chronimy też środowisko.

– mówi Milena Kwiatkowska. W Częstochowie znajduje się punkt odbioru elektroodpadów, do którego można przywieźć wszystkie elektrośmieci, bez względu na ich wielkość, czy rodzaj. Specjalne czerwone kontenery na takie niepotrzebne przedmioty lokowano również w dzielnicach:

Milena Kwiatkowska: Mamy specjalne kontenery na tego typu odpady. Zachęcamy ul. Dolna 6 w Częstochowie. Ogólne, zbiorcze, tam wszystko jest opisane na tablicach. Każdy elektroodpad można wrzucić do wybranego przez siebie kontenera. Niemniej jednak, jeżeli chodzi o baterie, małe elektroodpady, to w głębi podwórza są też małe pojemniki właśnie na baterie.

Elektrośmieci otaczają nas wszędzie. Dodatkowo bardzo szybko produkujemy nowe, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Stosujmy recykling

– zachęca nasza rozmówczyni. Jakie urządzenia należy wyrzucać do specjalnie przygotowanych kontenerów?

Milena Kwiatkowska: Tak naprawdę jest to każdy sprzęt, który posiada wtyczkę, kabel lub jest na baterie, więc będzie to radio, telewizor, pralka suszarka, lodówka, lokówka do włosów, prostownica. Dosłownie wszystko. Wiele urządzeń posiada substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeżeli urządzenia są w nieprawidłowy sposób przetwarzane, wówczas istnieje ryzyko, że środki chemiczne dostaną się do gleby, tym samym do wody i później do naszych organizmów i temu chcielibyśmy zapobiec

– informowała częstochowian Milena Kwiatkowska. Pamiętajcie, aby elektroodpadów po prostu nie wyrzucać do pojemników z innymi śmieciami.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj