Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poradnik dietetyczny Radia JURA: Gluten – czy należy się go bać?

Facebook Twitter

Ostatnio na popularności zyskuje dieta bezglutenowa, uważana jako ,,superodchudzająca dieta’’. Coraz więcej osób wybiera produkty z przekreślonym kłosem na opakowaniu i rezygnuje ze spożycia glutenu, sądząc, że jest on winowajcą nadmiernych kilogramów. Pytanie czy słusznie?

fot. Pixabay

Co to jest gluten?

Najpierw należy zastanowić się, czym jest gluten. To białko występujące w ziarnach zbóż tj. pszenica, jęczmień, żyto i owies, odpowiedzialne za właściwości strukturotwórcze mąki. Podczas wyrabiania ciasta dochodzi do ,,rozwijania’’ glutenu, dzięki czemu ciasto jest bardziej elastyczne.

Czy glutenu należy się bać?

Tak jak wcześniej wspomniano, gluten występuje naturalnie w ziarnach zbóż tj. pszenica, jęczmień, żyto i owies i otrzymywanych z nich produktach. Jedynym ze wskazań dla jego eliminacji jest choroba celiakia. Choroba trzewna (celiakia) to choroba autoimmunologiczna, polegająca na nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego, uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych, a tym samym do upośledzenia wchłaniania składników pokarmowych. Kluczowym elementem leczenia w tej chorobie jest właśnie dieta bezglutenowa. Innym wskazaniem do eliminacji glutenu jest alergia oraz nadwrażliwość na to białko.

Dieta bezglutenowa – idealna dieta odchudzająca?

Wiele osób decydując się na dietę bezglutenową jest przekonanych, że eliminując gluten ze swojej diety szybko i łatwo zgubi zbędne kilogramy. Jednak rzeczywistość okazuje się być inna. Początkowy spadek masy ciała związany jest głównie ze zmniejszeniem kaloryczności diety, w tym głównie pochodzącej z węglowodanów oraz utratą wody z organizmu. Co ciekawe, stosowanie diety bezglutenowej może przyczynić się do powstania niedoborów pokarmowych oraz zyskania dodatkowych kilogramów. Produkty bezglutenowe będące zamiennikami produktów z glutenem zawierają często znacznie więcej tłuszczu i mają większą wartość energetyczną, co prowadzi do spożycia zbyt dużej ilości energii wraz z dietą i zwiększeniem masy ciała.

Chcą zdrowo i racjonalnie się odżywiać nie powinniśmy rezygnować z glutenu. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędnych składników pokarmowych i tym samym nie nabawimy się niedoborów witamin, składników mineralnych oraz dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Jednak należy pamiętać, że spożycie tego białka może być niekorzystne dla osób z celiakią, alergią oraz nadwrażliwością na gluten, dlatego w tym celu należy go wyeliminować i wdrożyć dietę bezglutenową.

Autor: Natalia Bęczkowska

Jestem studentką II roku studiów magisterskich kierunku Żywienie człowieka i dietetyka. Od najmłodszych lat zdrowe odżywianie i sport były dla mnie ważne. W wolnej chwili pogłębiam wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, klinicznej i psychodietetyki. Oprócz tego lubię gotować i fotografować zdrowe posiłki oraz dbam o swoje ciało trenując na siłowni.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj