Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poradnik dietetyczny Radia Jura: Dyslipidemia – co to jest? Diagnostyka i dieta

Facebook Twitter

W organizmie człowieka tłuszcze są odpowiedzialne za wiele istotnych funkcji. Stanowią zapasowy materiał energetyczny oraz są prekursorami syntezy hormonów płciowych i hormonów steroidowych. Są również źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Fot. Pixabay

Tłuszcze mogą mieć też niekorzystny wpływ na skład krwi. Przemiany lipidowe w organizmie człowieka są spowodowane podwyższonymi stężeniami cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Taki stan może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Zaburzenia lipidowe to najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w Polsce.

Dyslipidemia – co to jest?

Dyslipidemia jest to stan w którym stężenia lipidów i lipoprotein osocza jest zbyt wysoki. Wyróżnia się: hipercholesterolemię, aterogenną dyslipidemię oraz mieszaną hiperlipidemię. Hipercholesterolemia jest to zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL w organizmie. Dyslipidemia aterogenna to podwyższone stężenie triglicerydów, małe stężenie HDL cholesterolu oraz nieprawidłowa ilość cząsteczek LDL. Najczęściej zdiagnozowana jest u osób cierpiących na cukrzycę typu 2, otyłość, insulinooporność. Z tego względu częścią leczenia jest redukcja masy ciała, wyeliminowanie alkoholu w diecie, a także zwiększeniu aktywności fizycznej. Najważniejszym celem w terapii hipolipemizującej jest obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL.

Podstawą diagnostyki jest ocena profilu lipidowego – stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL i HDL, a także triglicerydów. Diagnostyce powinny poddać się w szczególności osoby chorujące na cukrzycę, choroby układu krążenia, osoby otyłe czy z chorobą niedokrwienną.

Dieta u osób chorujących na dyslipidemię

Dieta u osób chorujących na dyslipidemię nie odbiega od diety osób zdrowych, z wyjątkiem spożycia tłuszczów. W przypadku dyslipidemii aterogennej także węglowodanów. W przypadku hipercholesterolemii należy ograniczyć spożycie tłuszczu poniżej 30% całkowitej dziennej podaży energii, podaży nasyconych kwasów tłuszczowych poniżej 7% oraz cholesterolu pokarmowego poniżej 200 mg na dzień. Osoby chorujące powinny unikać masła, twardych margaryn, tłustego mięsa, kiełbas, podrobów czy smalcu. Powinny one wybierać produkty o niższej zawartości tłuszczu (jogurty, kefiry). Należy wyeliminować spożycie izomerów trans kwasów tłuszczowych (ciastka, batony, chipsy, dania gotowe, w proszku, typu fast food).

Warto zadbać o sterole w takiej diecie, gdyż powodują one hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach, co skutkuje zmniejszeniem jego stężenia we krwi. Do naturalnych źródeł steroli należą nasiona, orzechy, niskoprzetworzone produkty zbożowe czy warzywa. Ostatnim ważnym elementem, mającym wpływ na gospodarkę lipidową w organizmie jest błonnik. Zawarte w nim β-glukany wpływają na zwiększenie lepkości treści pokarmowej, zmniejszają jelitowy wychwyt cholesterolu oraz nasilają przemiany cholesterolu do kwasów tłuszczowych. Dobrymi źródłami błonnika są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Potrawy należy gotować, dusić bez wcześniejszego obsmażania lub piec w foli lub pergaminie.

Stosowanie się do zalecanej diety i styl życia to bardzo istotny aspekt w leczeniu i w profilaktyce dyslipidemii. Prawidłowy sposób żywienia wpływa na optymalne stężenie cholesterolu LDL w krwi. Długotrwałe zmiany stylu życia umożliwią prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także przyczynią się do ograniczenia występowania chorób sercowo-naczyniowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024