Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Częstochowie polecają bezpłatne porady dot. problemów szkolnych

Facebook Twitter

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych chce ułatwić rodzicom uczniów stres związany z powrotem do szkół. Rozpoczyna się nauka hybrydowa w szkołach, a na koniec maja klasy znów mają zapełnić się uczniami.

fot. Michal Jarmoluk/ Pixabay

Rodzi to liczne lęki wśród dzieci, zauważają psycholodzy.

Chcemy udzielać rodzicom różnego rodzaju porad związanych głównie z obszarem funkcjonowania dzieci i młodzieży w związku z pandemią. Bardzo długi czas izolacji z naszych obserwacji znacząco odbija się na zdrowiu psychicznym dzieci, ale też na ich motywacji. Wielu rodziców skarży się, że dzieci nie chcą siadać do lekcji, nie chcą się łączyć. Widzimy – w związku z tym, że ma się rozpocząć nauka najpierw hybrydowa, a później już stacjonarna – dzieci bardzo niechętnie myślą o powrocie do szkoły. 

Dlatego jak mówi wicedyrektor częstochowskiej poradni Dorota Sikora, specjaliści zapraszają na bezpłatne konsultacje telefoniczne poświęcone problemom dziecka. Sygnały, które docierają do psychologów dotyczą głównie kłopotów w związku ze zmianami w szkołach:

Już się pojawiają pierwsze problemy w klasach I-III właśnie z powrotem do szkoły – rodzice nam to zgłaszają. W związku ze spodziewanymi trudnościami będziemy mogli pomóc, zachęcić, wesprzeć własne dzieci, ewentualnie w jakichś poważniejszych sytuacjach – co powinni robić rodzice, żeby pomóc własnym dzieciom. Być może będzie trzeba konsultacji specjalistycznych np. przychodzą do poradni z dzieckiem, co dalej robimy – czy obejmujemy terapią czy wsparciem dla dziecka i rodziny.

Specjaliści będą dyżurować w poniedziałek 17 maja, od 8.00 do 18.00

– mówi wicedyrektor Dorota Sikora z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1. Ich praca w kolejnych tygodniach może być szczególnie cenna, bo już pojawiają się rozliczne problemy, z którymi borykają się uczniowie i ich rodzice:

Spodziewamy się, że tych trudności będzie bardzo dużo, natomiast czy rodzice zechcą się konsultować z nami, nie wiemy. Mamy na bieżąco cały czas zgłoszenia. Mamy dużą ilość dzieci zgłoszonych do poradni, jest sporo objętych terapią, sporo czeka w kolejce. W pilnych sytuacjach kierujemy do lekarza psychiatry, bo niekiedy taka pomoc też jest potrzebna. Wydaje mi się, że to jest akcja ułatwiająca kontakt albo zapytanie, natomiast tak naprawdę pomoc jest na bieżąco udzielana

– dodaje Dorota Sikora.

Kontakt dla zainteresowanych osób do częstochowskich poradni

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 1
tel. 34 361 94 34 lub 533 300 966
Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 2
tel. 34 362 24 24 lub 739 212 739
Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 3
tel. 34 363 25 50 lub 533 300 136

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj