Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poprawia się sytuacja na rynku pracy, ale mamy za dużo zaległych urlopów

Facebook Twitter

Mimo utrzymującego się stanu pandemii poprawia się sytuacja na rynku pracy, oceniają eksperci w naszym regionie. W okresie letnim, podczas prowadzonego badania rynku, okazało się też, że generalnie pracownicy mają sporo zaległego urlopu.

fot. Free-Photos/ Pixabay

W najnowszym badaniu okazało się, że średnio statystyczny pracownik ma 10 dni zaległego urlopu z 2020 roku i są takie grupy zawodowe np. specjaliści, którzy znacznie przekraczają średnią. Duża część pracodawców zachęcała, że zaległe urlopy raczej powinny zniknąć. Wciąż ten poziom jest taki, jaki w poprzednich latach.

Jak mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy, nie zawsze mimo wakacyjnego sezonu urlopowego udaje się nam odpocząć od pracy. Normą staje się odbieranie korespondencji i służbowych telefonów:

Polacy nie do końca są w stanie odpoczywać od pracy w trakcie urlopu. Wciąż duża część pracowników odbiera w trakcie urlopu pocztę służbową czy telefony służbowe. Czasami szefowie dzwonią sami z siebie a czasami pracownicy sami z siebie zaglądają do skrzynek pocztowych czy służbowych komórek.

Z letniego badania rynku pracy widać z kolei, że maleje za to ryzyko utraty zatrudnienia, łatwiej też znaleźć nowe miejsce pracy. Zmniejsza się jednak rotacja pracowników, co oznacza, że firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem kandydatów z odpowiednim doświadczeniem na konkretne stanowiska:

Maleje odsetek pracowników, którzy w ostatnim czasie zmieniali pracodawcę. Maleje rotacja na rynku pracy. Od jakiegoś czasu ona raczej się zatrzymywała i wyhamowała. Mniejsza jest skłonność pracowników do zmiany zatrudnienia, ale też może to oznaczać, że warunki proponowane przez pracodawców nie są wystarczające, by taką decyzję o zmianie zatrudnienia podjąć.

Aktualną sytuację pracowników i pracodawców oceniał Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022