Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 700 wniosków do budżetu obywatelskiego, 2 miesiące na weryfikację. Głosujemy pod koniec września

Facebook Twitter

Ponad 700 pomysłów w tym roku wymyśliliśmy w ramach częstochowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą mieli w czym wybierać podczas wrześniowego głosowania. Wnioski do budżetu są sprawdzane pod kątem prawnym.

fot. czestochowa.budzet-obywatelski.eu/

Proces potrwa najbliższe dwa miesiące:

W tym roku mamy ponad 700 projektów i są to projekty dotyczące wszystkich obszarów życia w mieście. Od kilku lat można zaobserwować taką tendencję, że jest coraz więcej projektów dotyczących ekologii. Są pomysłu na różnego rodzaju ekologiczne działania i standardowo są projekty dotyczące infrastruktury drogowej i bardzo dużo projektów dotyczących infrastruktury rowerowej. Widać konkretne rozwiązania, udogodnienia. Są projekty, które dotyczą obniżenia konkretnych krawężników w jakiejś dzielnicy

– najważniejsze zasady dotyczące Budżetu Obywatelskiego w mieście przypomina Agata Wierny. W propozycjach częstochowian rządzą projekty drogowe, związane z kulturą czy ułatwieniami dla rowerzystów. Co roku pojawiają się nowe, zaskakujące rozwiązania:

Innowacyjne działania, które można by było z budżetu obywatelskiego zrobić, dotyczące poruszania się rowerem, tak jak zawsze projekty wspierające zwierzęta, integracyjne, koncerty. Na pewno będzie z czego wybierać. Jeśli chodzi o weryfikację to z dwóch powodów można projekt odrzucić – zadanie inwestycyjne miałoby być zrealizowane nie na gruncie miejskim, a drugi powód – gdyby projekt nie był zgodny z prawem.

Jak przypominają miejscy urzędnicy, nadal obowiązują pandemiczne ograniczenia, ale i usprawnienia z ostatnich lat. To też wnioski jak i głosowanie prowadzone są tylko drogą internetową. Terminy oddawania głosów przewidziano na koniec września:

Projekt musi się też zmieścić w puli dzielnicowej lub ogólnomiejskiej. Do 24 września trwa weryfikacja. Natomiast głosowanie w tym roku będzie we wrześniu – od 20 do 30 września, głosujemy tylko przez internet. Gdyby ktoś nie miał dostępu do internetu, to będzie można zagłosować w punkcie, który stworzy Urząd Miasta, ale też elektronicznie.

Postępy związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego będziemy nadal śledzić w Radiu Jura.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj