Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 2 tys. drzew do wycięcia w związku z przebudową DK46. Do zasadzenia tylko ponad 300 drzew i tysiące krzewów [Interwencja Radia Jura]

Facebook Twitter

Częstochowscy ekolodzy, wspierani przez Stowarzyszenie Architektów Polskich apelują o ograniczenie wycinki drzew. Chodzi o dorodne okazy, które mają kolidować z przebudową DK46, jaka odbywa się w granicach miasta.

Do władz lokalnych złożono petycje i ponaglenia w tej sprawie, w temacie interpelował też radny częstochowski Piotr Wrona.

Skala wydaje się być ponad miarę. Mówimy tu o wycince prawie 2 600 drzew. Należy inwestować, ale minimalizować ilość wycinki drzew. W tym wypadku nie mamy jednoznacznych i prostych informacji, dlatego Częstochowski Alarm Smogowy skierował do mnie prośbę o interwencję, również do pana prezydenta w tej sprawie. I taką interpelację skierowałem do Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.

Jak mówi miejski radny, do wycinki przeznaczono 2030 drzew w związku z realizowaną budową nowego odcinka drogi DK-46 oraz 548 drzew przy ul. Głównej i Przejazdowej. Według dokumentów wśród nowych nasadzeń zastąpi je ok. 300 drzew, ponad sto zostanie przesadzonych, ale dominować mają krzewy. O sprawie informuje też Częstochowski Alarm Smogowy, który podjął swoje działania:

Kwestie pozostawienia drzew. Bardzo chwalebne są inicjatywy polegające na sadzeniu drzew, sami też je organizujemy. Pamiętajmy o tym, że sadzenie drzew to jest co innego, a utrzymanie dużych dorodnych drzew, które zajmują się produkcją tlenu, czyli de facto poprawiają nam powietrze. Pomyślmy, zanim zdecydujemy o wycięciu, w jaki sposób można poprowadzić dany projekt. Jeżeli miasto realizuje inwestycje różnego rodzaju, nie będzie walczyć o każde drzewo, co tu można ewentualnie z drzewem zrobić. Stąd właśnie nasze działania

– informuje Hubert Pietrzak.

Petycję w sprawie ograniczenia trwającej wycinki drzew poparło kilkaset osób. Na wysłane pisma interweniujący otrzymali niejednoznaczne odpowiedzi:

Pismem z 2.02 pan prezydent stwierdzał, że podczas prowadzonych prac budowlanych w zakresie wycinki drzew przy ul. Pułaskiego nie miała miejsca żadna kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. Podczas realizacji prac nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości oraz nie wstrzymano robót. Dowiadujemy się całkowicie czegoś innego, że taka kontrola została przeprowadzona 19. 01 i teraz cytuję „Kontrola potwierdziła nieprawidłowości dotyczące zabezpieczenia miejsca wykonywania robót oraz przygotowania robót do pracy, w związku z tym kazano wstrzymanie prac.”

– dodaje radny Piotr Wrona. Drzewa znikają, zaniepokojenie tym faktem zgłaszali nam też słuchacze z rejonu ulicy Pułaskiego, gdzie rozpoczyna się budowa połączenia z nowym drogowym odcinkiem. Tymczasem obrońcy przyrody chcą współpracować z samorządem w kwestii planowanych inwestycji, także odnośnie ochrony zieleni:

Wychodzimy do miasta z pewną propozycją. Chcemy współpracować. My razem ze Stowarzyszeniem Architektów, Oddział w Częstochowie mamy gotową strategię dotyczącą uznania drzew za infrastrukturę miejską. To jest nasz pomysł autorski. Chcielibyśmy to robić razem z miastem. Cały czas jesteśmy otwarci, zapraszamy prezydenta do współpracy. Drzewa to jest dobro każdego. Przypomnę, że przy DK46, czyli połączeniu w okolicy Barbary do ul. Głównej mówimy w jednym odcinku o wycięciu 2 tys. dużych dorodnych drzew

– dodaje Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Będziemy dalej śledzić sprawę, czekamy też na Wasze opinie i komentarze w tym temacie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023