Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 15 tys. wniosków o paszport złożono od początku roku w Terenowej Delegaturze przy Sobieskiego. Rok temu o tej porze było ich o 6 tys. mniej

Facebook Twitter

Nadal jest spore zainteresowanie wyrobieniem paszportu, choć kolejka przy ul. Sobieskiego zdecydowanie się zmniejszyła. Wyraźny skok w ilości złożonych wniosków o paszport ma miejsce od marca, czyli od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wówczas, aby złożyć wniosek w biurze paszportowym w Częstochowie, trzeba było odczekać w kolejce nawet kilkanaście godzin.

Działa co prawda strona internetowa na której można zarezerwować kolejkę, wolne miejsca rozchodzą się jednak w błyskawicznym tempie:

Jolanta Chłądzyńska: Chciałabym podkreślić, że na tworzenie się kolejek nie wpływa organizacja pracy delegatury w Częstochowie. Trudności w złożeniu wniosku czy odebraniu paszportu wynikają z faktu zgłaszania się do biura paszportowego dużej ilości klientów chcących załatwić sprawy paszportowe. Taka sytuacja niestety powoduje znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub jego odbiór.

Wzmożone zainteresowanie dokumentami paszportowymi widoczne jest w całym kraju, nie tylko w województwie śląskim. Jak podkreśla Jolanta Chłądzyńska, aby zmniejszyć kolejki wprowadzono szereg udogodnień.

Przez wszystkie czwartki lipca w częstochowskiej delegaturze pracowano w czwartki dłużej, organizowano też soboty paszportowe:

Jolanta Chłądzyńska: Aby zapewnić klientom dostęp do informacji telefonicznej, uruchomiono całodobową, automatyczną infolinię paszportową pod numerem telefonu 32 20 77 800. Pewnym rozwiązaniem jest składanie wniosku paszportowego w miesiącach mniejszego zainteresowania załatwieniem paszportu, tj. od października do marca

– radzi Jolanta Chłądzyńska kierownik Terenowej Delegatury Paszportowej w Częstochowie. Standardowo czas oczekiwania na paszport wynosi około 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jeżeli nie przysługuje nam żadna zniżka to za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł.

Ze statystyk jakie otrzymaliśmy z Biura Paszportowego w Częstochowie wynika, że w okresie od 1 stycznia do 1 sierpnia br. złożono 15 tys. 152 wnioski o paszport, a w analogicznym okresie w ubiegłym roku było to 9 tys. 405 wniosków.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Placówka w Częstochowie

Godziny otwarcia:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30 (są to normalne godziny pracy wszystkich Biur/Wydziałów Urzędu)

Sprawy paszportowe:

  • Poniedziałek, środa, czwartek w godzinach 7:30 – 15:30
  • Wtorek w godzinach 7:30 – 17:30
  • Piątek w godzinach 7:30 – 13:30

Sprawy dot. cudzoziemców oraz obywatelstwa polskiego:

  • Poniedziałek, środa, czwartek, piątek, w godzinach 7:30 – 15:30
  • Wtorek w godzinach 7:30 – 18:00

W sierpniu jak na razie nie ma decyzji o wydłużonych godzinach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023