Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomysł na zaśmiecanie lasów? 10 tysięcy mobilnych fotopułapek!

Facebook Twitter

10 tysięcy mobilnych fotopułapek, które będą przenoszone każdego dnia w inne miejsca, a także drony i kamery noktowizyjne. To jest pomysł na śmieci w lasach Ministerstwa Środowiska.

fot. www.blachownia.pl

Minister Michał Woś proponuje też, aby sądy prócz 10-krotnie wyższych grzywien skazywały wandali na sprzątanie lasu.

Przede wszystkim fotopułapki, jak słyszymy w resorcie środowiska, leśnicy każdego dnia będą zmieniać położenie zamaskowanych urządzeń. Już teraz są wykorzystywane w sądowych bataliach z osobami, które podrzucają śmieci. Nagranie jest niepodważalnym dowodem w sądzie: widać twarze sprawców i numery rejestracyjne samochodów. Do tego kamery noktowizyjne i armia dronów. To, że śmieci w lasach to gigantyczny problem, mówimy w naszych wiadomościach od dawna, wystarczy pójść na spacer czy na rower do jakiegokolwiek lasu w regionie, by zobaczyć porzucone butelki, części samochodowe a ostatnio maseczki czy jednorazowe rękawiczki.

Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 mln złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami- podaje ministerstwo środowiska.

Stawiamy po pierwsze na nieuchronność kary dla leśnych wandali, aby ich czyny nie pozostawały już bez konsekwencji. A po drugie na dolegliwość kary – znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie i to na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną.

– przekonuje minister środowiska Michał Woś.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021