Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomóżmy bocianom. Ich domy zasypał śnieg!

Facebook Twitter

Pomóżmy bocianom w trudnym czasie, kiedy ich gniazda pokrywa śnieg. Na wielu słupach energetycznych czy kominach w regionie mają swoje domy te piękne ptaki. W tym roku, szczególnie na południu województwa zalega w nich śnieg. W niektórych wypadkach ptaki by przeżyć, będą wymagały interwencji człowieka. Ważne jednak żeby to robić mądrze i nie zaszkodzić im niechcący przy tym.

fot. Marcel Langthim/ Pixabay

Jak można pomóc?

Na pewno nie łapmy ptaka – bocian będzie uciekał, tracąc energię niezbędną do ogrzania ciała, a spłoszony może nawet porzucić miejsce, które wybrał.

Gdy niesprzyjająca aura przedłuża się, a na zewnątrz zalega grubsza warstwa śniegu lub lodu, warto rozważyć dokarmienie ptaków. Dobrym wyborem będą słodkowodne ryby o długości 10-15 cm, serca drobiowe lub pokrojone wołowe, czy tłuczone skrzydełka kurze. Pokarm zostaw w pobliżu bociana jednak miejscach bezpiecznych, łatwych do obserwacji i trudno dostępnych dla np. kotów, psów, lisów.
Gdy bocian jest ranny lub chory skontaktuj się z lokalnymi władzami gminy, które odpowiadają za sprawy ochrony środowiska lub ośrodkami leczenia dzikich zwierząt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2021