Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomogli jaskółkom oknówkom, na razie zainstalowali 12 zastępczych gniazd przy ul. Sobieskiego

Facebook Twitter

Jak zachęcić ptaki by gnieździły się w centrum miasta? Najlepiej zbudować dla nich nowe domy. To się udało na budynku Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Sobieskiego.

W ostatnich latach znikały stąd jaskółki, a to sprzymierzeńcy człowieka w walce z komarami w mieście.

To są gniazda zastępcze, gniazda bardzo trwałe, wykonane z trocinbetonu. Takie gniazdo będzie służyło wiele lat. Dla jaskółki oknówki mamy tę pewnośc, że ono nigdy nie spadnie, nie zostanie zniszczone. W zeszły sezon 2020 dla jaskółek oknówek w tym miejscu przy ul. Sobieskiego w Zakładzie Opieki Zdrowotnej ptaki nie miały materiału na gniazda, dlatego że była taka huśtawka pogodowa – długo było sucho, nie padał deszcz i ptaki nie miały jak wybudować gniazda.

Jak mówi Jacek Suchomel, inicjator akcji Jerzyk w Dzielnicy Stradom, a teraz też pomysłodawca ustawienia nowych gniazd dla jaskółek w Częstochowie, zamontowano ich 12. Być może pojawią się kolejne, jeżeli zadomowi się tutaj i więcej ptactwa.

Większość pracowników zakładu to są wielcy przyjaciele zwierząt. Z tymi jaskółkami tak naprawdę to my tu żyjemy w takiej symbiozie od ponad 30 lat. Jaskółki rokrocznie przylatują do nas i budują swoje gniazda lub zamieszkiwały te, które były zbudowane wcześniej. Ostatnimi laty obserwujemy, że niestety jest ich coraz mniej i nie wiemy, z jakiego to powodu. Mamy nadzieję, że zostaną zasiedlone i te ptasie rodziny, które zamieszkają w tych gniazdach tutaj montowanych ściągną kolejne, które zasiedlą tak jak każdego roku wszystkie nasze okna.

Jak dodaje Beata Pochodnia, wicedyrektor młodzieżowej przychodni przy ul. Sobieskiego, ośrodek wspiera inicjatywę i chce funkcjonować z ptasimi rodzinami w symbiozie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021