Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomoc dla uchodźców w liczbach: Tysiące osób po PESEL, świadczenie 300+ i młodzi uchodźcy w częstochowskich szkołach

Facebook Twitter

Napływ uchodźców do Częstochowy to miejskie wyzwanie, z którym władze musiały zmierzyć się w marcu tego roku. Skalę pomocy widać też w miejskich statystykach. Aktualnie mamy według danych samorządu nawet ponad 5 tys. Ukraińców na naszym terenie. To głównie osoby, które przybyły do Częstochowy po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego.

fot. Pixabay

Tyle też wniosków o jednorazową pomoc w wysokości 300 zł trafiło już do Częstochowskiego Centrum Świadczeń:

Te wnioski dotyczą dotychczas już blisko 5 tys. uchodźców – dorosłych i dzieci, a codziennie trafiają tam nowe. W centrum przyjmowane są też wnioski osób przyjmujących uchodźców. To 40 zł refundacji na jedną osobę goszczoną, dziennie. Te już złożone dotyczą na razie około 1300 osób goszczonych w domach i mieszkaniach prywatnych, ale jest to świadczenie realizowane z dołu, więc zapewne będzie tych wniosków sporo więcej.

Jak tłumaczy Włodzimierz Tutaj – rzecznik Urzędu Miasta, na razie na miejskie konta nie wpłynęły rządowe środki na pokrycie tych refundacji. Stąd jeszcze miasto nie może ich wypłacać. Chodzi o brakujące blisko 1,5 mln złotych. Napływ uchodźców widoczny jest w statystykach ZUS-u czy Wydziału Spraw Obywatelskich. Tysiące interesantów zwróciło się do magistratu o nadanie numeru PESEL.

ZUS informował niedawno, że wnioski elektroniczne o świadczenie 500+ zostały złożone do tej pory na blisko 1650 dzieci uchodźców przebywających w Częstochowie. Jeżeli chodzi o nadawanie numerów PESEL, w Urzędzie Miasta Częstochowy od pewnego czasu nie ma już kolejek. Do 14 kwietnia tę procedurę przeszło około 3,5 tys. osób.

Duża liczba ukraińskich uczniów trafiła także do częstochowskich szkół – dzieci zasiliły grupy przedszkolne, uczą się też w naszych podstawówkach i szkołach średnich:

Do szkół i przedszkoli podległych miastu zostało przyjętych 1250 dzieci ukraińskich uchodźców wojennych – do przedszkoli 200 osób, do szkół podstawowych, klas polskich – 347, do szkół ponadpodstawowych, do klas polskich – 26, natomiast do działów przygotowawczych, to klasy złożone wyłącznie z ukraińskich uchodźców, w szkołach podstawowych – 528 osób, w szkołach ponadpodstawowych – 147.

Dzieci i młodzież z Ukrainy, które uczęszczają do częstochowskich szkół, pochodzą z różnych rejonów walczącej Ukrainy

– dodaje rzecznik w częstochowskim urzędzie Włodzimierz Tutaj. Wciąż jeszcze ok. 300 osób korzysta z miejsc noclegowych zorganizowanych dla uchodźców przez miasto.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023