Polskie miasta toną w zużytych maseczkach i rękawiczkach. Nie inaczej jest na częstochowskich ulicach – zwłaszcza w okolicach sklepów
Niestety w naszym mieście nie pojawią specjalne pojemniki na środki ochronne, bo nie są traktowane jako odpady medyczne.
Centrum Usług Komunalnych zaleca wyrzucanie maseczek i rękawiczek do pojemników na odpady zmieszane:
Problem odpadów, które używają osoby do ochrony osobistej pojawił się już wczesną wiosną właściwie i wtedy zauważyliśmy, że pojawiły się na chodnikach rękawiczki i maseczki. Natomiast na szczęście tutaj bardzo szybko zadziałał Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny, który wydał takie dyspozycje, że o takie produkty jak maseczka, rękawiczka, które służą do ochrony osobom zdrowym nie są odpadem medycznym, zwykły odpad tzw. komunalny zmieszany, który można wrzucić do kosza przyulicznego czy do kosza przydomowego. Jest on traktowany jako odpad komunalny, odpad nie niebezpieczny.
Od niedawna w Częstochowie funkcjonują dwie miejskie spółki zajmujące się odpadami. Centrum Usług Komunalnych i Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne:
Spółka CZPK istnieje dalej i zajęła się tym co było jej zawsze głównym tematem, czyli zagospodarowaniem odpadów na instalacji komunalnej. Natomiast Centrum Usług Komunalnych zajmuje się nadzorem nad umowami, które dla miasta świadczą różne firmy w postaci transportu odpadów, sprzątania, dowozimy pojemniki. Myślę, że to wszystko – mimo tego, że trafiliśmy na bardzo trudny okres, bo Covid-19 spowodował pewne utrudnienia w fazie organizacyjnej – wyszło całkiem dobrze.
Miejskie Spółki współpracują także z Wydziałem Ochrony Środowiska:
Mamy tutaj grupę fachowców, która na bieżąco dba o to, żeby miasto było coraz ładniejsze, coraz czystsze. Oczywiście, w międzyczasie pojawiły się problemy finansowe wynikające z tego, że raz – wcześniejsze zmiany w prawie a dwa – spadły dochody spowodowane między innymi zamknięciem wielu firm, więc jest to trudny okres. Mimo tego, że mamy tych pieniędzy mniej, uważam, że utrzymaliśmy ten dobry standard. Chcielibyśmy go poprawić w przyszłym roku, bo z każdym rokiem chcemy być coraz lepsi.
– mówił Łukasz Kot – Naczelnik Wydziału Centrum Usług Komunalnych.