Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Położna na medal. Konkurs rozstrzygnięty

Facebook Twitter

Zakończyła się 7 edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Położna na medal, w ramach której prowadzony był konkurs pod tym samym tytułem. Laureatką została Agnieszka Małolepszy z Łodzi. Ale konkurs wyłonił również najlepsze położne z każdego województwa.

fot. ThorstenF/pixabay.com

W woj. śląskim położną na medal okazała się Patrycja Rataj ze szpitala w Blachowni.

Radio Jura: Było zaskoczenie?

Ogromne. Nie spodziewałam się tego, że mogę wygrać jako taka młoda położna ten konkurs i w sumie być tak doceniona wśród pacjentek, bo to przede wszystkim one głosowały w tym konkursie.

Patrycję Rataj zapytaliśmy też o emocje jakie towarzyszą położnym w trakcie porodów…

Są po prostu ogromne. Czasem zdarzają się sytuacje, w których położna płacze wraz z mamą, gdy przychodzi chwila wzruszenia. Emocje są niesamowite, gdyż czasem zachowujemy się jak po prostu taka matka, też jakby się jej maluszek urodził i ta cała euforia. Emocje są niesamowite.

Kampania i konkurs „Położna na medal” prowadzone są od 2014 roku, a mają na celu podnoszenie w społeczeństwie świadomości i roli jaką położone odgrywają dziś w opiece okołoporodowej.

Chcemy pokazywać, że położna to nie tylko troskliwość i opiekuńczość to także coraz wyższe kompetencje medyczne i związana z nimi odpowiedzialność. Celem kampanii jest również promocja nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, standardów zgodnie z zarówno przyjętymi przez środowisko położnicze i medyczne wymaganiami, jak i oczekiwaniami pacjentów. Częścią kampani Położnej na medal jest ogólnopolski plebiscyt, w którym wspólnie wybieramy trzy najlepsze położne w kraju a także najlepsze położne w poszczególnych województwach. Nominowanie i oddanie głosu to dobry sposób, aby powiedzieć swojej położnej dziękuję. 

W ubiegłorocznej edycji, do konkursu zostało zgłoszonych 528 położnych z całej Polski, i, na które łącznie oddano 16 956 głosów.

Oddać głos na położną może tylko pacjent lub osoba z rodziny pacjenta. Zgłaszanie położnych do konkursu trwa cztery miesiące, natomiast oddawanie głosów na zgłoszone położne trwa dziewięć miesięcy. W trakcie trwania konkursu jeden pacjent lub osoba z rodziny może oddać tylko jeden głos. Głosowanie odbywa się za pomocą formularza, który zamieszczony jest na stronie www.poloznanamedal.info

– dodaje organizator konkursu organizatora Iwona Barańska. Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022