Politechnika Częstochowska świętowała „Dzień Mechanika”. Zaprezentowano też nowy kierunek
„Dzień Mechanika" na Politechnice był okazją dla uczniów i studentów do prezentacji nowego kierunku, czyli inżynierii samochodów hybrydowych i elektrycznych.
Politechnika Częstochowska z nowym kierunkiem
Częstochowska uczelnia podpisała umowy partnerskie z trzema szkołami średnimi.
To spore szanse zgłębiania wiedzy dotyczące nowoczesnej mechaniki samochodowej,
mówił dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu, obecny podczas wydarzenia na Politechnice Częstochowskiej:
Artur Lubos: Na pewno jest to poznanie nowych możliwości, które niesie za sobą wyposażenie, z którego korzystają studenci. Jednak szkoły średnie nie dysponują takimi środkami i takim budżetem, żeby podobne obiekty posiadać. Widzieliśmy różnego rodzaju łaziki. Mamy nadzieję, że rozpoczniemy oczywiście od wykładów, od laboratoriów, od tego, co oferuje tutaj Politechnika i zobaczymy, jakie daje to dalsze możliwości. Nasi uczniowie bardzo chętnie podejmują różnego rodzaju wyzwania i między innymi tutaj, na inauguracyjnym wykładzie widzieliśmy, że istnieje możliwość brania udziału w kołach naukowych i liczę, że to się właśnie wydarzy.
Uczniowie przekonali się, że mechanika to bardzo szeroka dziedzina, przy tym ciągle rozwojowa. Powiedzieli nam młodzi uczestnicy Marcel i Dawid:
Zwiedzając wszystkie stoiska możemy zauważyć dużo nowości na tle motoryzacji. Jedno stanowisko było skupione stricte na zawieszeniu. Fajnie było posłuchać o nowej technologii, być może to później się przyda i dla każdego się coś znajdzie.
Wiele rzeczy zostało ciekawie pokazanych oraz przedstawionych. Dodatkowo jest wiele rzeczy, którymi jestem zainteresowany, czyli motoryzacja, mechanika oraz samo projektowanie już, czy też tunel aerodynamiczny, który był naprawdę ciekawą odmianą.
Na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na różnych specjalistów z tej dziedziny, podkreśla środowisko akademickie Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Dziś coraz częściej mechanika łączy się z inżynierią nowoczesnych samochodów, również tych hybrydowych i elektrycznych.
Stąd oferta nowego kierunku studiów, który musi nadążać za poszukiwaniami specjalistów na rynku
-dodaje prof. inż. Renata Gnatowska, kierownik katedry maszyn cieplnych Politechniki Częstochowskiej:
Renata Gnatowska: 1 października przyjęliśmy w naszym gmachu Wydziału Inżynierii Mechanicznej pierwszych studentów. Nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W projekcie mamy przewidziany również nabór w kolejnym roku. W ramach tych studiów nie tylko standardowe zajęcia przy ławkach, wykłady, laboratoria, ale we współpracy z otoczeniem gospodarczym. Zapraszamy studentów do siedzib firm po to, żeby pokazać praktyczne zastosowanie. Duży nakład kładziemy właśnie na te zajęcia warsztatowe, na wizyty również specjalistów u nas.
Czytaj także:
- Politechnika Częstochowska o ekologicznym transporcie, eko rozwiązaniach dla przedsiębiorców i nowoczesnej logistyce
- Politechnika Częstochowska i śmiałe plany na nowy rok akademicki
- Otwarcie nowej filii Politechniki Częstochowskiej planowane w Zawierciu