Politechnika Częstochowska z obchodami Światowego Dnia Inżyniera
Kto jest poszukiwanym pracownikiem na rynku? Fachowiec z dyplomem inżyniera, przekonywali na Politechnice Częstochowskiej. Uczelnia miała bardzo bogate obchody Światowego Dnia Inżyniera.

Szacowany czas czytania: 02:17
Wydarzenie to miało za zadanie również promować studia techniczne i zawody inżynierskie:
Sebastian Mróz: Jak co roku propagujemy nauki techniczne, głównie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. W tym roku mamy rekordową liczbę uczniów. Zarejestrowało się ponad sześciuset uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych z Częstochowy i z całego regionu. To, co najważniejsze, co mogą tutaj wynieść z tego spotkania, to warsztaty. W tym roku przewidzieliśmy 29 warsztatów. Bardzo szeroki zakres, głównie z kompetencji miękkich, ale również jak przygotować pierwsze CV, jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej. No i spotkania z firmami. Uczniowie i studenci mają możliwość porozmawiać o praktykach czy o przyszłych stażach.
– mówi Sebastian Mróz, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów w Politechnice. Dzień Inżyniera przygotowano po raz trzeci w Częstochowie. A jaki był odbiór wśród młodych ludzi?
– podsumowują uczniowie szkół średnich Krzysztof i Kajetan. Naukowcy zachęcają do kierunków inżynierskich i studentów do pracy w tych zawodach w najbliższej przyszłości. To szansa na realizowanie się zawodowe. Nowoczesne branże upominają się o tak przygotowanych ludzi do pracy.
Andrzej Stefanik: Posiadanie tytułu inżyniera otwiera drogę do kariery, która jeszcze kilka lat temu była raczej słabo opłacalna i o wiele więcej można było zarobić w zawodach tz. zarządzających czy też biznesowych. Teraz dobry inżynier zarabia o wiele więcej niż marketingowiec. Poza tym branża wchłonie inżynierów. Brakuje nam około 20 – 30 tysięcy inżynierów. Na dzień dzisiejszy we wszystkich branżach, czy to stalowych, czy budownictwa, czy też produkcji. Więc myślę, że kariera w zawodach inżynierskich to jest nadal świetlana przyszłość.
– ocenia dr. inż. Andrzej Stefanik z Politechniki. Temat oczekiwań pracodawców i sytuacji współczesnego rynku pracy był ważną częścią obchodów Światowego Dnia Inżyniera. Jak wyglądają potrzeby w tym zakresie w Częstochowie?
Monika Znamierowska: Wszystko idzie w tym kierunku, aby zawód inżyniera był na pierwszym miejscu. Częstochowski rynek pracy potrzebuje inżynierów wszelkiej maści, począwszy od inżynierów – automatyków – chyba najbardziej teraz pożądany zawód na rynku pracy – ale również zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynier utrzymania ruchu mechaników, mechatroników oraz na przykład specjalistów ds. energetyki. Wachlarz jest ogromny.
– podkreśla Monika Znamierowska z Politechniki Częstochowskiej.
Czytaj także: