Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Politechnika Częstochowska włączyła się w obchody Dnia Inżyniera

Facebook Twitter

Jego celem jest pokazanie znaczenia i roli zawodów technicznych w społeczeństwie. A ta rola stale rośnie. Podczas obchodów uczelnia oficjalnie nawiązała współpracę z kolejnymi szkołami średnimi.

Na czym będzie ona polegała?

Małgorzata Witek: Mam nadzieję, że uczniowie będą mogli praktycznie uczyć się fizyki, chemii i brać udział w laboratoriach, warsztatach, wykładach, jakie Politechnika będzie prowadziła dla młodzieży. Myślę, że wykształcenie techniczne w obecnych czasach otwiera więcej możliwości pracy w przyszłości dla młodzieży i to zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczyn. Myślę, że nie powinni uczniowie przerażać się studiami technicznymi, tylko spróbować.

– zauważa Małgorzata Witek, dyrektor V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W trakcie Dnia Inżyniera dla uczniów przygotowano quiz wiedzy technicznej i szereg ciekawych warsztatów. Miały pomóc określić im te umiejętności, które w przyszłości pozwolą znaleźć wymarzoną pracę. Młodzież uczyła się również w jaki sposób stworzyć własne, wartościowe CV i jak się dobrze zaprezentować.

Anna Hiller – Janik: Trzeba znać siebie. Jest to chyba klucz do tego, żebyśmy mając taką uważność na siebie, potrafili to CV stworzyć. Bo CV to nie jest tylko kawałek papieru, na którym wpisujemy to, co wygląda dobrze. To ma być coś, co powoduje, że osiągamy nasz autentyczny cel. Autentyczny cel to poznanie pracodawcy, zachęcenie go, żeby wszedł w jakąś relację z nami, czyli tworzenie takiego brandingu. Myślę, że to wcale nie jest łatwa sprawa, tym bardziej dla młodych ludzi, którzy nie do końca wiedzą, kim jest pracodawca, bo są szkole średniej i jeszcze może za dużego kontaktu z pracodawcą nie mają.

– mówi Anna Hiller – Janik z Regionalnego Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, która gościła na częstochowskim Dniu Inżyniera. Tworzenie CV zwykle kojarzy się z wpisywaniem określonych danych, tymczasem nie tego oczekują pracodawcy. Ważne, aby się wyróżnić i by pracodawca zwrócił na nas uwagę, podkreślali doradcy zawodowi. Było też o przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacji oraz o poszukiwanych pracownikach wielu branż i zawodów.

Sebastian Mróz: Oprócz tradycyjnych targów pracy, na których wystawia się ponad 20 wystawców, zorganizowaliśmy praktyczne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów Politechniki, m.in. warsztaty: „Moje pierwsze CV’, „Moja rozmowa kwalifikacyjna’, ale również panel dyskusyjny „Moja ścieżka kariery”. Nowością jest tutaj quiz wiedzy technicznej, w którym po raz pierwszy będą mogli się zmierzyć drużyny szkół ponadpodstawowych z regionu Częstochowy i studentów z każdego wydziału z Politechniki Częstochowskiej.

– informował Sebastian Mróz, przewodniczący komitetu organizacyjnego imprezy na Politechnice Częstochowskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj