Politechnika Częstochowska o ekologicznym transporcie, eko rozwiązaniach dla przedsiębiorców i nowoczesnej logistyce
Na Politechnice Częstochowskiej starali się wkręcić młodzież w zieloną logistykę. Opiera się ona m.in. na korzystaniu z zasobów odnawialnych, korzystaniu z bardziej ekologicznych środków transportu, czy magazynowania.
Kupujemy masowo w sieci i transport przeżywa rozkwit, ale może iść w parze z działaniami proekologicznymi, zaznaczają specjaliści. Mówiła nam kierownik katedry logistyki na Wydziale Zarządzania Politechniki:
Beata Ślusarczyk: Nastawienie na zielony charakter transportu jest niezwykle ważny, żeby zastępować go jakimś innym, alternatywnym, a transport się obecnie mocno rozwinął, szczególnie w trakcie pandemii, kiedy zaczęliśmy robić zakupy przez internet, więc ruch ciężarówek z naszymi towarami się wzmógł i tak już to zostało. Jednak te nawyki nasze zakupowe jako konsumentów przybrały taki, a nie inny obrót, więc musimy pomyśleć o jakiś alternatywnych formach napędów, żeby moc zatrzymać te negatywne zmiany środowiska.
Dzień Zielonej Logistyki gościł na uczelni po raz pierwszy.
To nowe potrzeby obserwowane przez środowisko naukowe, a do tego przedsiębiorców
– przekonuje dr inż. Nicoletta Baskiewicz z PCZ:
Nicoletta Baskiewicz: Tutaj ta współpraca powinna obejmować zarówno jednostki badawcz-rorozwojowe, które są ukierunkowane na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, ale również drugim, jak gdyby partnerem tej współpracy powinny być przedsiębiorstwa, które te rozwiązania innowacyjne będą wdrażać i co ważne, powinna być szerzona taka świadomość ogólna w społeczeństwie, żeby te ekologiczne aspekty traktować poważnie, dlatego też wyszłyśmy tutaj z projektem, który ma na celu jak gdyby wkręcenie młodzieży w cały aspekt zielonego życia, szczególnie w nurcie zielonej logistyki.
Inaczej powinien wyglądać transport w XXI wieku, musi odbywać się z poszanowaniem środowiska, przekonywała dr inż. Luiza Piersiala:
Luiza Piersiala: To taka logistyka, która odnosi się do praktyki integrowania podejścia ekologicznego z łańcuchem dostaw po to, aby bardziej szanować środowisko. Przykładami zielonej logistyki może być zielony transport, który polega na korzystaniu z samochodów wodorowych, ekologiczna żegluga to zielone magazyny, ale także transport kolejowy, który pozwala na przewóz większej ilości towarów w jednym czasie. Zielone magazyny to takie magazyny, w których zużywa się mniej energii, są lepiej izolowane i mają lepsze oświetlenie naturalne, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na zużycie energii.
Nieodwracalne zmiany klimaty wymuszają również zieloną logistykę, dodaje dr inż. Luiza Piersiala, która mówiła o koniecznych działaniach na tym polu podczas pierwszego w Częstochowie Dnia Zielonej Logistyki. Być może wydarzenie na częstochowskim Wydziale Zarządzania PCz będzie gościć cyklicznie.
Czytaj także: