Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policyjni jeźdźcy jak i konie spisali się na medal. Gotowi do służby

Facebook Twitter

Częstochowskie konie wspierające patrole w mieście przeszły atesty, gotowi są też do służby nowi policyjni jeźdźcy. Częstochowska policja ma dwóch kandydatów do Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji.

fot.czestochowa.policja.gov.pl

Zdobyli już uprawnienia i możliwość pełnienia służby patrolowej w terenie. Jeźdźcy będą korzystać z najbardziej doświadczonych koni w służbie. Policja konna w Częstochowie działa od 1998 roku. Aktualnie to 12 jeźdźców i 13 wierzchowców. Pracują zwykle na mniej dostępnych terenach, patrolują rejony zielone, parki, zabezpieczają też plenerowe wydarzenia masowe.

Atestacja, bo tak nazywa się egzamin w formacji konnej, to nic innego jak sprawdzian umiejętności zarówno jeźdźca, jak i konia służbowego. O ile policjant zdaje go raz – najpierw, żeby zdobyć atest I stopnia, później atest II stopnia, o tyle policyjne wierzchowce po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu II stopnia, muszą go cyklicznie odnawiać co 18 miesięcy. Takie kontrolne egzaminy sprawdzają, czy konie służbowe nadal spełniają wysokie wymagania i są zdolne do pełnienia służby w Policji.

fot.czestochowa.policja.gov.pl

W ubiegłym tygodniu w Częstochowie przeprowadzona została pierwsza część egzaminu dla kandydatów na jeźdźców oraz atestacja drugiego stopnia dla policyjnych wierzchowców. Zarówno kandydaci na jeźdźców, jak i konie spisali się na medal.

St. post. Kacper Płachta i st. post. Dominika Pancerz uzyskali pierwszy stopień atestu, co daje im możliwość pełnienia służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu, na terenach zielonych i podczas zabezpieczenia imprez o niskim stopniu ryzyka. Natomiast Opus, Hamish, Smyczek, Wan, Toszek, Larnaka, Kasur, Widim i Epikur przeszły kontrolną atestację i przez kolejne 18 miesięcy będą mogły wspierać funkcjonariuszy w służbie.

Atestacja przebiegła pod okiem nadkom. Izabeli Dobrowolskiej – koordynatora do spraw hipologii z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz asp. szt. Adama Chmela i asp. szt. Łukasza Brzezińskiego z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, koordynatorów z Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024