Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policjanci przestrzegają przed nową metodą oszustów – spoofingiem

Facebook Twitter

Policjanci przestrzegają nas przed nową metodą działania oszustów, którzy dybią na nasze oszczędności. To spoofing. Oszustwo to jest coraz częściej powodem strat pieniędzy. Niestety okazuje się skuteczna metodą wyłudzania danych wrażliwych w tym danych do kont bankowych. Na czym polega?

fot. relexahotels/ Pixabay

Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego, jakie widzimy na wyświetlaczu swojego telefonu. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i zawsze weryfikację tożsamości dzwoniących osób. Wykonujący telefon zwyczajnie podszywa się pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Technicznie może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi na smartfonie. Stąd nasze przekonanie o telefonie od instytucji bankowej, policji czy urzędnika. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, tylko do komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się np. pod konsultantów banków i trikami socjotechnicznymi wyłudzają dostęp do smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego.

Zawsze pytajmy o nazwisko dzwoniącego, rozłączajmy się jeżeli mamy wątpliwości i zadzwońmy do naszego banku. Absolutnie nie podajemy przez telefon wrażliwych danych, numerów dowodu osobistego czy wszelkich haseł.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj