Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policja w czwartek (14.11.) prowadzi akcję NURD

Facebook Twitter

Po raz 11. w tym roku, policjanci na drogach w całym kraju, w czwartek (14.11.) przeprowadzą działania po nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Chodzi o pieszych i rowerzystów, w szczególnie trudnym dla nich okresie. Szybko zapadający zmrok, śliska droga, warunki pogodowe powodują, że o wypadek nie trudno.

I choć zdarzeń z udziałem rowerzystów i pieszych było mniej w tym roku, niż w 2018, to i tak za policją przypominamy o tym jak zachować się przy przejściu dla pieszych. Bo znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce właśnie na zebrach.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

– omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego/rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze – wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj