Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policja przestrzega pieszych przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami na drodze

Facebook Twitter

Jak obserwują drogowe patrole, nagminnie pokonujemy przejścia przez torowiska tramwajowe na czerwonym świetle.

Do takich sytuacji dochodzi na Rakowie, ale też w Śródmieściu, gdzie linię tramwajową gęsto przecinają pasy dla pieszych.

W Częstochowie mamy kilkanaście przejść dla pieszych przez jezdnię połączonych z przejściami przez torowisko. Są tam zainstalowane osobne sygnalizatory świetlne. Piesi nie stosują się najczęściej właśnie do nich (…). Nie wiem czym to jest spowodowane. Bardzo często dochodzi do takich zdarzeń, że motorniczy widząc jak piesi dochodzą do torowiska, jest zmuszony bardzo gwałtownie wytracać prędkość.

– o problemie mówi Maciej Gołębiowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Mundurowi przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania. Dla poprawy bezpieczeństwa na drodze niezbędne jest przezorne zachowanie…

Można podsumować to, przywołując zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie ufajmy innym uczestnikom ruchu pomimo tego, że mamy na przejściach dla pieszych pierwszeństwo, a na zielonym świetle kierujący mają pierwszeństwo. Zawsze zwolnijmy, upewnijmy się czy bezpiecznie możemy przejść przez przejście dla pieszych, czy też przejechać przez skrzyżowanie.

Niestety ten rok nie jest dobry, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pieszych, bo przyniósł nam już 22 zdarzenia drogowe ogółem z udziałem niechronionych uczestników ruchu, w tym niestety 17 wypadków drogowych. Z 17-stu wypadków drogowych już są dwa wypadki śmiertelne z udziałem pieszego.

– podsumowują Mariola Kowalczyk – Trąbska z drogówki oraz Marta Kaczyńska z częstochowskiej komendy policji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023