Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pół tysiąca ojców na urlopie macierzyńskim na Śląsku. To dane za pierwsze cztery miesiące tego roku

Facebook Twitter

Mówimy o tym w Dnia Ojca (23.06.). Po 14 tygodniach opieki sprawowanej przez matkę, to właśnie tata może zająć się maluchem, jeśli kobieta będzie chciała wrócić do pracy.

fot. Pexels/pixabay.com

Mówi Beata Kopczyńska rzeczniczka ZUS w regionie:

Z takiej możliwości od stycznia do kwietnia tego roku skorzystało około pół tysiąca ojców w województwie śląskim, natomiast w kraju ponad 3,8 tys. Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego do 34 tygodni. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Oboje rodzice mogą wykorzystać go wspólnie lub podzielić między siebie.

Od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu rodzicielskiego w województwie śląskim skorzystało ponad 26 tysięcy rodziców, w tym 185 mężczyzn. Panowie najczęściej decydują się ma urlop ojcowski:

Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. Trzeba przyznać, że ta forma uprawnienia, jest najczęściej wykorzystywana przez tatusiów.

– jak informuje Beata Kopczyńska: na Śląsku w 2020 roku urlop ojcowski wybrało ponad 8 tysięcy 260 tatusiów. Najwięcej „ojcowskich” wypłacono w rybnickim oddziale ZUS.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj