Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pokonkursowa wystawa Sztuki Ludowej w Pawilonie Wystawowym. Zabierzcie koniecznie dzieci!

Facebook Twitter

Muzeum Częstochowskie prezentuje wystawę VIII edycji Konkursu Sztuki Ludowej. "Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki", to tytuł ekspozycji, która trafiła do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica. Czeka na odwiedzających do 22 września.

Pokonkursowa wystawa Sztuki Ludowej w Pawilonie Wystawowym
screen wideo Muzeum Częstochowskie/ Katarzyna Ociepa

Pokonkursowa wystawa Sztuki Ludowej w Pawilonie Wystawowym

Autorzy z całej Polski przedstawili tutaj swoje prace:

Agnieszka Ciuk-Koćwin: W tym roku zgłosiło się do nas ponad 20 twórców. Są to twórcy ludowi, bo konkurs jest skierowany nie do amatorów, tylko jednak do twórców ludowych. Mamy tutaj i rzeźbiarzy, i twórców zabawek, ale większość tych osób robi jedno i drugie, bo zabawka się łączy z tą rzeźbą. Mamy z całej Polski uczestników, głównie region południowy, jest dobrze reprezentowany region świętokrzyski. Z Częstochowy nie mamy tutaj żadnego uczestnika.

Jak mówi kuratorka wystawy Agnieszka Ciuk-Koćwin, konkurs w Częstochowie powrócił po dłuższej, pandemicznej przerwie. Z uwagi na temat prezentowany na wystawie, nie brakuje atrakcji dla najmłodszych:

Agnieszka Ciuk-Koćwin: Do wystawy zrobiłyśmy puzzle w postaci 500 i 100 elementów. Na puzzlach można zobaczyć prace konkursowe. W tym kąciku będzie można też te puzzle poukładać. Będą też kolorowanki z wykorzystaniem prac konkursowych, no i oczywiście te zabawki. Jest też kącik telewizyjny, gdzie będzie pokazywany film z realizacji konkursu, także naprawdę dużo atrakcji. Na noc muzealną już można Państwa zaprosić, bo bądą towarzyszyły właśnie tej wystawie warsztaty tworzenia zabawek, także będzie twórca, który przyjedzie i będzie nam pokazywał, jak takie zabawki jak się tworzy i będzie można też takie stawki samemu stworzyć.

Noc Muzeów planowana jest 18 maja. Sztuka ludowa jest atrakcyjna i dziś, dla każdego – przekonuje Muzeum Częstochowskie:

Agnieszka Ciuk-Koćwin: Chciałyśmy troszkę odczarować tę sztukę ludową, żeby ona nie była taka bardzo poważna dla wszystkich. Chociaż poważne rzeczy też się na tej wystawie znajdą, ale właśnie od czarujmy tę sztukę ludową potraktujemy jako coś kolorowego, zabawnego. Zabawki mamy bardzo tradycyjne, więc bardzo fajnie by było, jakby rodzice pokazali swoim dzieciom właśnie, jak te zabawki kiedyś wyglądały w dzieciństwie ich albo ich dziadków. Bo też stworzyłyśmy specjalnie dla dzieci taki kącik zabaw, w którym właśnie będzie się można pobawić tymi zabawkami.

Konkurs Sztuki Ludowej znany jest w mieście od 2000 roku. Polecała Agnieszka Ciuk-Koćwin z Muzeum Częstochowskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024