Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pojedyncze przypadki Covid-19 w szkołach. Czy czujemy się bezpiecznie?

Facebook Twitter

9 klas w 7 częstochowskich placówkach oświatowych zostało czasowo wysłanych w ostatnich dniach na zdalne nauczanie. Ma to związek z przypadkami SARS-CoV-2 wśród uczniów.

Już na początku roku pojedyncze zachorowania dotyczyły Zespołu Szkół im. Kochanowskiego. Jakie nastroje w tej fali pandemii panują w szkołach?

Możemy czuć się bezpieczni. Jesteśmy zaopatrzeni w środki do dezynfekcji i w środki ochrony przeciwko Covid-19: rękawiczki, maseczki. Szkoła jest dzięki Urzędowi Miasta bardzo dobrze zabezpieczona w te materiały. Mieliśmy jeden przypadek ucznia we wrześniu, który zachorował na Covid-19. Podjąłem wszystkie działania zgodnie z procedurami, aby klasa była na nauczaniu zdalnym. Uczniowie, którzy nie byli zaszczepieni, musieli odbyć kwarantannę

– informuje Mariusz Zawada, dyr. Zespołu Szkół im. Kochanowskiego w Częstochowie. Ciągłe dyskusje wywołuje mała popularność szczepień wśród uczniów. W przypadku zdalnej nauki, osoby po dwóch szczepieniach nie muszą przechodzić kwarantanny:

Osoby, które były zaszczepione podwójną dawką, miały również w tej klasie naukę zdalną, ale były zwolnione z kwarantanny. Około 30% uczniów było zaszczepionych. Gdy prowadziliśmy akcję szczepień we wrześniu, to z całej szkoły zgłosiło się na akcję szczepień w szkole 16 osób. Nadal proponujemy szczepienia na lekcjach wychowawczych, ale nie możemy nikogo zmuszać. Nauczyciele na lekcjach wychowawczych zachęcają do szczepień. Argumentem jest to, że największa liczba zakażeń w tej chwili jest w województwie, gdzie jest najmniejsza liczba zaszczepionych.

Zachorowania w placówkach oświaty są pojedyncze, a liczba zakażeń na szczęście nie rośnie skokowo. Dyrektor Zespołu Szkół im. Kochanowskiego dostrzega jednak niebezpieczne rozluźnienie wśród młodych ludzi:

Wśród już uczniów już chyba nie ma obawy, trochę się już przyzwyczaili do tej pandemii. Można to zauważyć w sklepach, w autobusach miejskich, że niektórzy uczniowie nie przestrzegają tych norm sanitarnych. Ja, jako dyrektor i kadra nauczycielska mamy z tyłu głowy, że ta pandemia jest i dmuchamy na zimne. Uważamy, że trzeba jak najdłużej utrzymać naukę stacjonarną. Nie chcielibyśmy przechodzić na naukę zdalną, bo nauka zdalna a stacjonarna to inny poziom nauczania. Uczniowie na nauce zdalnej tracą

– dodaje dyr. Mariusz Zawada. W ostatnich dniach zachorowania dotyczyły przedszkolaków z Olsztyńskiej, uczniów podstawówek nr 2, 7 i 34. Z problemem covidu wśród uczniów zmaga się dyrekcja techników przy ul. Okrzei i Pułaskiego oraz Zespołu Szkół im. Reymonta. W Częstochowie zostało zaszczepionych do tej pory ok. 121 tysięcy osób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023