Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pogoda w Częstochowie i w regionie. Jakie będą najbliższe dni?

Facebook Twitter

W weekend Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pod wpływem niżu, przemieszczającego się znad Polski centralnej nad Litwę i dalej na północny wschód kontynentu. Spodziewamy się silnego wiatru – do 80 km/h na nizinach i do 120 km/h w górach.

Pogoda dla Częstochowy. Sprawdzamy prognozy

Pogoda w Częstochowie, w regionie i w cały kraju

W wielu miejscach spadnie też więcej śniegu, nawet do 15 cm na niżu. Warunki na drogach będą trudne, w centrum i na północy kraju wystąpią opady marznące i gołoledź. W niedzielę przejściowy wzrost ciśnienia, ale od poniedziałku ponowna wędrówka niżów nad Polską i porywisty wiatr.

W nocy z piątku na sobotę opady w całym kraju. Silniejsze opady śniegu na Pomorzu i w górach, do 15 cm, poza tym deszcz i deszcz ze śniegiem, a na północy deszcz marznący powodujący gołoledź. Na zachodzie i południu kraju suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna od –3°C na północy, około 4°C w centrum, do 6°C na Podkarpaciu. Watr na wschodzie słaby, na zachodzie i nad morzem umiarkowany, wysoko w Sudetach dość silny i silny, w porywach do 75 km/h na zachodzie i do 110 km/h w Sudetach, powodujący zawieje i zamiecie.

Pogoda w regionie

W sobotę przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu w całym kraju. Na Pomorzu i w górach do 10 cm śniegu, poza tym 3‑7 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na północy, około 5°C w centrum, do 7°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na południu do 80 km/h, w górach do 120 km/h, zachodni i północno-zachodni. W nocy z soboty na niedzielę spadek temperatury do –5°C i słabnące opady śniegu, do 5 cm na północy.

W niedzielę nadal pochmurno z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o kilka cm. Temperatura maksymalna od 0°C na północy do 5°C na zachodzie. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem silny (do 40 km/h), w porywach do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h, z północnego zachodu.
W poniedziałek wciąż pochmurno i wietrznie, ale cieplej. W całym kraju opady deszczu. Temperatura maksymalna od około 3°C na północnym wschodzie, 8°C w centrum, do 12°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 75 km/h, z południowego zachodu i południa.

We wtorek więcej słońca i zanik opadów, tylko na północy i wschodzie jeszcze pochmurno i tam słaby przelotny deszcz. W nocy dość ciepło, od 2°C na wschodzie, 6°C w centrum, do 8°C na zachodzie. Temperatura w dzień od 8°C na północy do 15°C na południu. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 30 km/h i w porywach do 80 km/h, na nizinach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W środę ponownie pogorszenie pogody, pochmurno z opadami deszczu, na zachodzie i północy też deszczu ze śniegiem. Nad ranem na termometrach od 1°C na północy, 5°C w centrum, do 7°C na południu. Temperatura maksymalna od 4°C na północy do 12°C na Podkarpaciu. Wiatr w dalszym ciągu porywisty, nad morzem w porywach do 80 km/h, na niżu do 55 km/h.

W czwartek na południu pogodnie, bez opadów i do 11°C. Poza tym pochmurno z opadami deszczu, na północy też deszczu ze śniegiem i od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h.

Pogoda w Częstochowie, w regionie i w cały kraju. Prognoza hydrologiczna

W nadchodzącym tygodniu Polska znów znajdzie się pod wpływem dynamicznych frontów atmosferycznych. Na sytuację hydrologiczną wpływać będą występujące przez większość okresu prognostycznego opady oraz silny wiatr. Od weekendu na stacjach wodowskazowych obserwować będziemy głównie wzrosty i wahania do i w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i punktowo (szczególnie na Wybrzeżu) alarmowych.

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle początkowo przeważać będzie stabilizacja, następnie możliwe są wahania i wzrosty związane ze spływem wód opadowych. Na środkowej Wiśle stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg, podobnie jak na dolnej Wiśle, gdzie początkowo obserwowana będzie również tendencja spadkowa w strefie wody średniej. W weekend w ujściowym odcinku Wisły wystąpią wzrosty w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych.

W zlewniach dopływów Wisły przez większość okresu prognozy spodziewamy się opadów w postaci deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przy aktualnie wypełnionej retencji opady te oraz topnienie pokrywy śnieżnej powodować będą lokalne wzrosty i wahania stanów wody, początkowo głównie w strefie wody średniej, a następnie również wysokiej. Od weekendu na mniejszych rzekach, szczególnie karpackich dopływch Wisły, może dojść do przekroczenia stanów umownych – głównie ostrzegawczych, lokalnie również alarmowych. Przekroczenia stanów umownych również spodziewane są na dopływach środkowej Wisły.

W zlewni Narwi i Bugu przewidywana jest stabilizacja lub wahania stanów wody. Od soboty do wtorku większe wahania i wzrosty mogą wynikać z pojawiających się opadów. Na mniejszych ciekach w zlewni Narwi obserwować będziemy przekroczenia stanów ostrzegawczych. Obecne przekroczenia będą się utrzymywać.

Dorzecze Odry

Na Odrze, podobnie jak na Wiśle, początkowo dominować będzie stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej. Na górnej Odrze możliwe są wahania i tendencja wzrostowa spowodowana spływem wód opadowych. Na środkowym odcinku Odry mogą zaznaczyć się większe wahania stanu wody związane z pracą urządzeń technicznych. W ujściowym odcinku w weekend możliwe są wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych).

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, w wyniku prognozowanych na okres prognozy opadów, miejscami wystąpią wzrosty i wahania stanów wody. Możliwe są lokalne przekroczenia stanów umownych, szczególnie w zlewni Stobrawy, górnego Bobru i Baryczy. Stany wody będą układać się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywać. Większe wahania na rzekach wynikać będą także z pracy urządzeń hydrotechnicznych.

Na górnej Warcie początkowo możliwe są wzrosty i wahania stanów wody. Na Warcie środkowej i dolnej przeważać będzie stabilizacja z nieznaczną tendencją wzrostową, głównie w strefie wody średniej. Na dopływach Warty prognozowana jest przede wszystkim stabilizacja stanu wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej, miejscami zaznaczą się wahania i wzrosty, związane z prognozowanymi opadami, z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego.

Pogoda w Częstochowie, w regionie i w cały kraju. Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ notuje się na 5 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym, bardzo niskim poziomie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj