Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Podziel się wodą i wesprzyj Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom. Z powodu upałów ratują dziesiątki ptaków

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom prosi o pomoc w opiece nad jerzykami. Aktualnie ma pod opieką ok. 60 ptaków wymagających pomocy.

Najczęściej w okresie wakacyjnym zagrażają im upały, ptaki wypadające z gniazd mieszkańcy przynoszą do Ośrodka Rehabilitacji i Leczenia Jerzyków, który działa w centrum miasta.

Jacek Tomasz Suchomel: W czasie upałów cierpią też zwierzęta, głównie jerzyki. Przyczyna dużej ilości jerzyków, które trafiają do nas, to są złe miejsca gniazdowania. Jerzyk wybiera miejsca nieodpowiednie dla niego przez to, że wcześniej jemu zostały zlikwidowane siedliska. Jerzyki wchodzą pod blachę, nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Takie przegrzane jerzyki ewakuują się z gniazd, spadają, ratują swoje życie. Mieszkańcy Częstochowy i regionu przynoszą do naszego ośrodka, a my je dalej odchowujemy, dbamy o nie i wypuszczamy na wolność.

Stowarzyszenie ma na celu ochronę jerzyka zwyczajnego, prowadzi edukację i chroni siedliska jerzyka

– mówi prezes Jacek Tomasz Suchomel. Potrzebują finansowego wsparcia na zakup owadziej karmy dla tych ptaków.

Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze mają aktualnie pod opieką ogromną liczbę ptaków, głównie młodych jerzyków, które są ofiarami ostatnich upałów w mieście.

Przemysław Uściński: Mieszkańcy, którzy znajdują często takiego jerzyka – nie każdy jerzyk ma super-budkę, są miejsca, gdzie jest przegrzany i padnie – ludzie znajdują nawet przed swoim blokiem i przynoszą. Bardzo im zależy, żeby temu jerzykowi pomóc. Bardzo się cieszą, że jest takie miejsce w Częstochowie. On trafi w bardzo dobre ręce, można mu pomóc, a jerzyk żyje 21 lat, więc warto mu pomagać, bo potem przez 20 lat będzie zbierał nam komary, meszki w Częstochowie. To jest bardzo pożyteczny ptak.

Wystarczy poszukać na facebooku kontaktu do grupy: Jerzyk w Dzielnicy Stradom

– mówi Przemysław Uściński.

Więcej o swojej działalności miłośnicy jerzyków opowiedzą w najbliższą niedzielę (17.07) podczas Dnia Otwartego od godz. 9.00 do 12.00. Na dziedzińcu siedziby stowarzyszenia pojawi się też pierwszy ambulans dla zwierząt w Częstochowie. Przed nami kolejna fala upałów – pomagajmy więc ptakom w mieście:

Jacek Tomasz Suchomel: Mamy teraz akcję „Podziel się wodą”. Można wodę wystawić na balkonie, na tarasie, w ogródku, gdzieś w obejściu. Miasto nagrzewa się w czasie upałów do bardzo wysokich temperatur, a niektóre gatunki ptaków są terytorialne jak wróble, sikorki. One nie przemieszczają się zbytnio daleko. Brakuje wody ptakom, one się przegrzewają, mdleją i trafiają do nas

– dodaje prezes Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom – Jacek Tomasz Suchomel.

Pracujemy codziennie od 8.00 do 22.00, przy Al. NMP 24/13.
Tel. dyżurny: 719 413 750. W razie potrzeby prosimy o kontakt.

CZĘSTOCHOWA PRZYJAZNA JERZYKOM – JERZYK W DZIELNICY STRADOM
KRS 0000963700
NIP 5732934207
REGON 52168542800000
ALEJE NMP 24/13, 42-200 CZĘSTOCHOWA
NR KONTA: 43 1240 1213 1111 0011 1368 0044

Dziękujemy za pomoc,
Prezes Stowarzyszenia Jacek Tomasz Suchomel,
Zarząd Stowarzyszenia oraz Wolontariusze

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024